Sıra koruyan ve sıra azaltan dönüşümler yarı grubu
Order preserving and order decraesing transformations
- Tez No: 287128
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tn, Xn = {1,2,...,n} kümesi üzerinde tüm transformasyonların oluşturduğuyarıgrup, On ve Dn , sırasıyla, tüm sıra-koruyan elemanlarının oluşturduğu yarıgrupile tüm azaltan elemanlarının oluşturduğu yarıgrup olsun. Cn = On \Dn koyalım. Tnözellikleri oldukça kapsamlı bir biçimde incelenmiş¸ bir yarıgruptur. On;Dn ve Cn altyarıgruplarının bir çok kayda değer özellikleri vardır. Bu tezde bu yarıgrupların önemlibir çok rank özellikleri, değişik özelliklerdeki alt kümelerinin eleman sayıları ile ilgililiteratürde olan bilgiler derlenmistir.
Özet (Çeviri)
Let Tn be the full transformation semigroup on the set Xn ={1,2,...,n} LetOn ve Dn be the order preserving and order decraeasing sub semigroups of Tn , respectively.We set Cn = On \Dn. The structure of these semigroups have been investigatedrather throughly. The semigroups On;Dn and Cn have quite interesting properties. Inthis thesis, we make a survey of these properties, especially, rank properties of thesesemigroups and the number of some special subsets of these semigroups.