Katkılı polipirol kaplamalar
Polypyrrole coatings with additive
- Tez No: 287131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ TÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, 1-etil-3-metilimidazolyum disiyanamit(EMID) ve 1-benzil-3-metilimidazolyum hekzaflorofosfat(BMIH) bileşikleri inhibitör olarak çeliğin korozyonu üzerine etkilerini araştırılmıştır. Bu bileşikler katyonları benzer olup anyonları birbirlerinden son derece farklı seçilmiştir. Ayrıca polipirol filmi içerisine katkı olarak, ilave edildiklerinde kaplamanın koruyucu özelliğine nasıl etki edecekleri de incelenmiştir. FT-IR, SEM analizleri, elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) ve galvanostatik tekniklerden yararlanılmıştır. BMIH anlamlı bir inhibitör etkinliği sergileyememiş ancak polimer filmin içerisine katkı olarak eklendiğinde filmin geçirgenliğini önemli ölçüde azaltmıştır. BMIH anyonu PF6- polimer filmi içersine bir dopant olarak sabitlendiği, FT-IR analizleri ile kanıtlanmıştır. Bu durum anyonun içerdiği flor atomlarının varlığıyla ilişkilidir. EMID etkili bir inhibitör olmasına karşın polimer filmi içerisinde önemli bir avantaj sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the inhibition efficiency of EMID (1-ethyl-3methylimidazolium dicyanamid) and BMIH (1-benzyl-3methylimidazolium hexaflouro phosphate) were investigated, against mild steel corrosion in acidic media Then, these compounds were studied as additives in polypyrrole coating. For this purpose, FT-IR, SEM analysis, electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and galvanostatic techniques were utilized. As a result, BMIH has non efficiency as an inhibitor on steel. Its flour rich structure does not have strong interaction with the surface. However, this property constitutes an important advantage when it is embedded in polypyrrole film. The presence of hexaflorophosphate in polymer film is demonstrated with FT-IR analysis results. Once these anions are fixed through the polymer film, the film permeability decreases remarkably and total protection efficiency is improved. In contrast, EMID showed effective inhibitor behavior for mild steel corrosion, but it is found not to be effective as an additive, with respect to BMIH.