Farklı sertlik değerlerindeki sularda metal (Cd, Cu) etkisinde kalan tatlı su balığı Oreochromis niloticus'un dokularında Na+-K+ATPaz enzim aktivitesi ve iyon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of Na+-K+ATPase activities and ion levels in tissues of freshwater fish Oreochromis niloticus exposed to metals in waters with different harnesses
- Tez No: 287134
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tatlı su balığı Oreochromis niloticus farklı sertlik değerlerine sahip sularda, farklı sürelerde 1.0 µg/mL derişimindeki Cu+2 ve Cd+2'nin etkisine ayrı ayrı bırakılmıştır. 0, 1, 7 ve 14 gün deney süreleri sonunda solungaç, bağırsak ve böbrek dokularında Na+/K+-ATPaz enzim aktiviteleri ile, total metal ve total iyon düzeyleri (Na+, K+, Ca+2, Mg+2) ölçülmüştür. Deney süresince Cu+2 etkisinde 7. günden itibaren balık ölümleri gözlenmiştir. Sert ve yumuşak sularda yaşayan balıklarda Na+,K+-ATPaz enzim aktivitesi en çok solungaç dokusunda etkilenirken, bunu sırasıyla böbrek ve bağırsak izlemiştir. Ayrıca enzim aktivitesi üzerinde Cd+2, Cu+2'ya göre daha etkili olmuştur. Deney süreleri sonunda dokularda metal birikimlerinin gözlendiği, özellikle de yumuşak sudaki balıkların bağırsak ve böbrek dokularında Cd+2 ve Cu+2 düzeyinde sert suya göre önemli bir artış olduğu kaydedilmiştir. Toplam iyon düzeyleri de suyun sertliği, metal türü ve doku tipine göre artış ya da azalış göstermiş ve iyon düzeyi Mg+2 >K+ >Na+ >Ca+2 şeklinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Freshwater fish Oreochromis niloticus were individually exposed to 1.0 µg/mL concentrations of Cu2+ and Cd2+ at different exposure durations in waters with different hardnesses. At the end of the exposure periods (0, 1, 7 and 14 days) Na+/K+-ATPase activities, total metal and ion levels in the gill, kidney and intestine were measured. Fish mortality was observed after Cu2+ exposure beginnig from 7th day during the experiments. Na+/K+-ATPase activity was affected mostly in the gill exposed to soft and hard water and this was followed by kidney and intestine. In addition, Cd2+ was appeared to be more effective on Na+/K+-ATPase activity than Cu2+. At the end of the experimenal protocol, total Cu2+ and Cd2+ levels accumulated significantly especially in the kidney and intestine following soft water exposures. Total ion levels also increased or decreased depending upon the hardness of water, metal species and tissue type and ordered as ion levels are Mg2+ >K+ >Na+ >Ca2+.