Elektron siklotron rezonans mikrodalga plazma (electron cyclotron resonance mıcrowave plasma, ECR-MP) sistemi ile yarı iletken karbon bileşiklerinin üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of carbon based thin films produced by ECR-MP plasma system
  1. Tez No: 287133
  2. Yazar: BİRSEN KESİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Karbon bazlı yarıiletken ince filmler cam ve silisyum alttabanlar üzerine Elektron Siklotron Rezonans Mikrodalga Plazma (ECR-MP ) yöntemi ile depolandı. Plazma oluşumu için metan (CH4) gazı kullanıldı. Filmlerin optiksel, elektriksel, yapısal ve yüzey özellikleri belirlendi. Ek olarak, üretilen filmler üzerindeki tavlama etkisi araştırıldı. Tavlama sıcaklığı arttırılarak, elde edilen ince fimlerin optik özelliklerinin değişimine bakıldı. Her bir tavlama işleminden sonra Perkin-Elmer UV/VIS Lamda 2S (190-1100 nm) spektrofotometresi kullanılarak dalga boyu-geçirgenlik grafikleri çizildi. Geçirgenlik ve soğurma verileri ile soğurma kenarı, enerji bant aralığı gibi optik parametreleri hesaplandı. Elde edilen ince filmlerin yasak bant aralığının yaklaşık olarak 4.2 eV civarında olduğu saptandı ve tavlama ile birlikte yasak enerji aralığının azaldığı gözlendi. Ayrıca, üretilen karbon ince filmlerin yapısal özellikleri X-ışınları kırınımı (XRD) yöntemi, moleküler yapısı infrared (IR) spektrofotometresi ile yüzey morfolojisi ise Atomik Kuvvet Mikroskobu kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this work, Carbon semiconductor thin films were deposited with Electron Cyclotron Resonance-Microwave Plasma System (ECR-MP) on glass and silicon substrates. Electrical, optical, structural properties of the carbon semiconductor thin films were investigated. The Metan (CH4) gas were used for producing plasma. The carbon semiconductor thin films were annealed at 200, 300, 400°C in nitrogen ambient. The annealing related changes of the optical parameters such as absorption, energy band gap, extinction coefficients have been determined. The optical properties of the films were obtained by a double beam computer controlled spectrophotometer (Perkin Elmer Lambda 2S) in the UV/VIS/NIR regions. Using the optical measurement results of the carbon films, energy band gap values were found to be 4.2 eV and found to decrease with annealing. X-ray diffraction technique was used to determine the structural parameters, the existent phases and the orientation of the carbon semiconductor thin films. The molecular structure of the films are determined by Infrared Spectrometer and the surface morphology of the films were studied by Atomic Force Microscopy.