İyonik sıvıda poliselenofen, politiyofen sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of polyselenophene, polythiophene in ionic liquid
  1. Tez No: 287151
  2. Yazar: GÖKMEN SIĞIRCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, poliselenofen ve politiyofen iletken polimerleri bir iyonik sıvı ortamında bakır, platin ve ITO elektrotları üzerinde sentezlenmiştir. İletken polimerlerin sentezi dönüşümlü voltametri tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen iletken polimerlerin, elektrokimyasal karakterizasyonu gerçekleştirilmiş, filmlerin kapasitesi ve geçirgenliği belirlenmiştir. Yapısal karakterizasyonu ATR-FTIR spektroskopisi ile morfolojisi ise SEM tekniği ile incelenmiştir. Bakır elektrot üzerine sentezlenen iletken polimerlerin zamanla su alma davranışları seyreltik Harrison çözeltisinde Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopi tekniği ile gerçekleştirilmiştir. UV-görünür spektrofotometrisi ITO elektrot üzerinde sentezlenen poliselenofen ve politiyofen filmlerin bant aralıklarını hesaplamak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, polyselenophene and polythiophene were synthesized on copper, platinium and ITO electrodes in ionic liquid environment. The synthesis of conducting polymers was utilized with cyclic voltammetry technique. The electrochemical characterization of the films were done. For this purpose, the film capacities and permability values were obtained. The structural characterization of these polymer films was investigated by using ATR-FTIR spectroscopy and surface morphology of the polymer films were characterized by SEM. The water uptaking behaviour with time of synthesized polymer films on copper electrodes was realized with Electrochemical Impedance Spectroscopy technique in diluted Harrison Solution. UV-Vis spektrofotometry technique was used to estimate the band gaps of polyselenophene and polythiophene films.