Hücre dışı adenozin trifosfat uygulamasının izole kardiyak miyositlerdeki etkilerinin tüm-hücre Patch Clamp yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the extracellular adenosine triphosphate effects on isolated cardiac myocytes using whole-cell Patch Clamp technique
- Tez No: 99431
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
38 6. ÖZET HÜCRE DIŞI ADENOZİN TRİFOSFAT UYGULAMASININ İZOLE KARDÎYAK MİYOSİTLERDEKİ ETKİLERİNİN TÜM-HÜCRE PATCH CLAMP YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ Günümüzde hücre dışı ortanda bulunan ATP nin pek çok dokuda kendisine özgü reseptörler aracılığı ile etki gösterdiği çok iyi bilinmektedir. ATP nin bu etkilerine aracılık eden iki ana sınıf reseptör tanımlanmıştır. Bunlardan P2X olarak adlandırılan gurup ligand bağımlı iyon kanalıdır. P2Y gurubu ise G-proteinine kenetli tip reseptörlerdir. ATP nin " kardiyomiyositlerde de çeşitli etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu hücrelerde hücre dışından uygulanan ATP nin bir katyon akımını uyardığı daha önceden gösterilmiştir. Bu akımın oluşabilmesi için hücre dışı sıvıda Mg un varlığına gerek vardır. Bu iyonun ortamdan çekilmesi yanıtın ortadan kalkması ile sonuçlanmaktadır. Utp olarak adlandırılan bu akım hızlı inaktivasyon göstermektedir. Bu çalışmada enzimatik olarak ayrıştırılmış sıçan kardiyomiyositlerinde patch- clamp yöntemi kulanılarak hücre dışından uygulanan ATP nin elektrofizyolojik etkileri incelenmiştir. Mg+2 içermeyen banyo çözeltileri kullanılarak yapılan deneylerde ATP nin ikinci bir akımı daha aktive ettiği gösterilmiştir. Bu akımın aktivasyonu için göreceli olarak daha yüksek ATP konsantrasyonları gerekmektedir. Belirgin bir inaktivasyon göstermeyen bu akım Mg iyonlarının varlığını da gerektirmemektedir. Bu akıma Utp.h adı verilmiştir. Ayrıca, banyo çözeltisinde bulunan hem Na hem de Cl iyonları yüksek molekül ağırlıklı organik iyonlarla değiştirildiğinde, Iatp,h için ölçülen zıtlanma potansiyelinde belirgin bir kayma olmadığı gözlendi. Bu bulgular ışığında Iatp.h m büyük organik iyonlara geçirgenliği yüksek, seçici olmayan (anyon-katyon ayırımı yapmayan) bir iyon kanalı olduğu düşünülebilir. Seçici olmayan bir P2X reseptör antagonisti olan PPADS in ve P2X7 reseptörlerine spesifik olduğu iddia edilen bir antagonist olan ATPo nun Utp,h yanıtlarını bloke etmemesi bu yanıttan sorumlu reseptörün P2X tipi bir reseptör olmadığını düşündürmektedir. Ayrıca Utp.h m aktive olması için gerekli ATP39 derişimi P2Y tipi reseptörler için bilinen EC50 değerlerine göre çok yüksek olduğundan bu akımın aktivasyonuna P2Y reseptörlerinin aracılık ediyor olması da pek olası görünmemektedir. Yukarıda sayılan bulgular sıçan kardiyomiyositlerinde hücre dışından uygulanan ATP nin desensitizasyon göstermeyen ve ATP ye duyarlılığı düşük bir iyonik akımı aktive ettiğini, ayıca bu akımın aktivasyonuna aracılık eden reseptörün, muhtemelen, daha önce tanımlanmış P2X ve P2Y tipi reseptörlerden farklı, yeni bir reseptör olduğunu göstermektedir. Anahtar sözcükler : Patch Clamp, Kardiyomiyosit, ATP, P2X.
Özet (Çeviri)
40 7. SUMMARY INVESTIGATION OF THE EXTRACELLULAR ADENOSINE TRIPHOSPHATE EFFECTS ON ISOLATED CARDIAC MYOCYTES USING WHOLE-CELL PATCH CLAMP TECHNIQUE Extracellular ATP is known to exert various cellular effects via its specific membrane receptors. Two main receptor classes have been identified that mediate the effects of ATP; i) Ligand gated ion channels, called P2X group ii) G-protein-coupled receptors, called P2Y group. ATP exerts various effects on cardiomyocytes. In cardiac cells it was previously shown that extracellular application of ATP stimulated a cation current that requires the presence of Mg“1-1”in the bathing solution. Removal of Mg4“1”is known to inhibit this current. This current which also shows rapid desensitization, had been named as Iatp- In the present study, we investigated the electrophysiological effects of extracellular ATP, by using patch-clamp technique, on enzimatically dissociated rat cardiomyocytes. When nominally Mg4^ free bathing solutions are used we observed that ATP activates another whole cell current, besides Iatp- This current required higher concentrations of ATP for activation and showed no significant desensitization than Iatp- This current which was not inhibited by the Mg4-1“ free bathing solution was named as Iatp.h to distinguish it from the Utp current. Replacement of both Na+ and CI”with high molecular weight organic ions did not shift the reversal potential measured for Iatp.h- These findings suggest that the ion channel which underlies the Iatp,h is a nonselective ion-channel with high permeability to large ions such as NMDG+. PPADS, a nonselective P2X receptor blocker, and ATPo, a selective P2X7 receptor blocker, did not inhibit the activation of Iatp.h by ATP. These results indicates that the receptor mediating the activation of Iatp.h is not a P2X receptor. Additionally the ATP concentrations needed for the activation of this response is significantly higher than those reported for known P2Y receptors.41 In short, in rat cardiac cells application of extracellular ATP activates a novel current through a receptor which appears to be different than known P2 receptors. Key words : Patch Clamp, Cardiomyocyte, ATP, P2X.