Development of a software on distance education applications for compilation and plagiarism detection of C programming language assignments
Uzaktan eğitim uygulamalarında C programlama dili ödevlerinin derlenmesi ve intihal tespiti için bir yazılım geliştirilmesi
- Tez No: 287152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA AYŞE ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü için Moodle Uzaktan Eğitim yazılımına C programlama dili ödevlerinin derlenmesi ve intihal tespiti için bir eklenti geliştirildi. Hızla gelişmekte olan bilgi teknolojisi, uzaktan öğretim türlerinin çeşitlenmesine ve internete dayalı uzaktan öğretimin yaygınlaşmasına neden olmuştur.Bu çalışmada, öğretim sistemi içinde önemli bir yeri olan Moodle programının, uzaktan öğrenim gören bireylerin bilgi ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdikleri hizmet türleri üzerinde durulmakta ve bilgi kaynaklarının elektronik ortama aktarılarak, kullanıcılara sunulduğu sanal sınıflar anlatılmaktadır. Bu çalışmada biz Moodle yazılımı için bizim bölümümüzün Moodle sistemine yüklenen C programlama ödevlerini derleyen ve çalıştıran bir yazılım geliştirdik. C programlama ödevlerini derlemek ve çalıştırmak için GCC derleyici kullanıldı. Bu çalışmada, eklenti Moodle sistemine programlama ödevlerini notlandırmanın etkinliğini arttırmak için eklendi; çünkü programlama ödevlerinin Bilgisayar Mühendisliği eğitiminde önemli bir yeri ovardır. Online derleyici dâhil olmak üzere ek olarak, biz öğrenciler tarafından gönderilen programlama ödevleri arasındaki benzerliği belirleyen yeni bir intihal tespit algoritması geliştirdik. Bizim kaynak kod intihal algoritmamız gerçekte JPlag'a benzer Hırslı Metin Eşleme Algoritması, CodeMatch'e benzer Kelime Eşleme, Kaynak Satırı Eşleme, Yorum Satırı Eşleme ve Anlamsal Satır Eşleme Algoritmalarının kullanıldığı bir hibrit algoritmadır. Bilgisayar Mühendisliği Bölümümüzün gerçek programlama ödevleri üzerinde yapılan deneysel analiz hibrit algoritmamızın C programlama dili ödevleri için kaynak kodu benzerliklerini tespit etmede başarılı olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, a module for compilation and plagiarism detection of C programming language assignments on Moodle distance education software for Çukurova University Department of Computer Engineering was developed. Rapid improvement of information technology has caused the distance learning types to vary and it has enabled the internet based distance learning to be popular.This study uses Moodle, which has an utmost position to meet the information needs of students in distance learning programs and on virtual class which provides the participants with the information sources converted onto electronic format. In this study we have developed a software for Modle system that compiles and runs C programming assignments that are loaded to the Moodle system of our department. To compile and run C programming assignments, GCC compiler was employed. In this study, a module was included into the Moodle system to increase effectiveness of grading programming assignments, since programming assignments are important in Computer Engineering education. In addition to including online C compiler, we have developed a new plagiarism detection algorithm for determining similarities between the programming assignments that are submitted by the students. Our source code plagiarism algorithm is in fact a hybrid algorithm which employs Greedy String Tiling algorithm similar to JPlag source code plagiarism software and computes word similarity, source line similarity, and comment line similarity similar to CodeMatch plagiarism detection software. The experimental analysis made over the real programming assignments of our Computer Engineering Department showed that our hybrid system is successful in detecting source code similarities for C programming language assignments.