Subkritik su ortamında N-sübstitüe pirol türevlerinin sentezinin araştırılması
Investigation of the synthesis of N-substituted pyrrole derivatives
- Tez No: 287153
- Danışmanlar: PROF. DR. E. SULTAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pirol ve türevleri, hem, klorofil, ve B12 vitamini gibi doğal bileşiklerde ve çeşitli biyoaktif ilaçların yapısında bulunmasının yanı sıra anti-bakteriyel, anti-viral, anti-tümör gibi önemli farmokolojik özellikler gösteren heterosiklik bileşiklerdir.Bu çalışmada, Paal-Knorr yöntemi ile 2,5-hekzadion ve çeşitli primer amin bileşiklerinden, herhangi bir organik çözücü ve asit katalizör kullanmadan subkritik suyun çözücü ve katalizör etkisinden yaralanarak N-sübstitüe pirol türevlerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda N-sübstitüe pirol türevlerinin sentezi için basit, temiz ve çevreci bir yol geliştirilerek, yöntemin çeşitli pirol türevlerinin sentezinde yüksek verimlerle uygulanabildiği görülmüştürBu çalışmada Adana ve Mersin illerinde yetiştiriciliği yapılan domates üretim alanlarında yapılan sörveylerin yanı sıra Antalya, Artvin, Bursa ve İzmir illerinden temin edilen hasta domates bitkilerinden toplam 57 bakteri izolatı morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal, serolojik (indirekt ELİZA), moleküler (PCR) ve yağ asit metil ester analiz yöntemleri sonucunda domates bakteriyel solgunluk hastalığı etmeni olan Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm) olarak tanılanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pyrrole and its derivatives are the heterocyclic compounds which not only are found in structure of both some bioactive drugs and some natural compounds such as haem, chlorophyll, B12 vitamin; but also show some important pharmacological properties such as antibacterial, antiviral, antitumor etc.In this research work, N-substituted pyrrole derivatives were synthesized by Paal-Knorr condensation of 2,5-hexanedione with a variety of different primary amines under subcritical conditions in which water acts as a catalyst and solvent for organics. As a result of the experiments, a simple, clean, and environmentally friendly process is developed for pyrrole synthesis and this process can be easily applied for synthesis of different pyrrole compounds with a high yield.