Lachancea thermotolerans mayasının etil alkol fermantasyonu üzerine etkisi
The influence of Lachancea thermotolerans yeast on ethanol fermantation
- Tez No: 287158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Emir üzümü şırasında Lachancea thermotolerans ve Saccharomyces cerevisiae mayalarının etil alkol fermantasyonu üzerine etkisi saf, karışık ve ardışık kültürlerde incelenmiştir. Saf Saccharomyces cerevisiae ve Lachancea thermotolerans ve Saccharomycess cerevisiae'nin karışık kültürleriyle gerçekleştirilen fermantasyonlarda yoğunluk daha hızlı azalmıştır.Lachancea thermotolerans fermantasyon ortamında fazla sayıda kalmıştır. Ardışık kültürlerde Saccharomyces cerevisiae mayası ortama ilave edildikten sonra fermantasyon ortamına hakim olmuştur.Örneklerde etil alkol miktarı %10.76 ile 11.62 (h/h) arasında değişmiştir. En düşük uçar asit miktarı Saccharomyces cerevisiae saf kültür fermantasyonunda belirlenmiştir. Yüksek alkol ve esterlerin üretimi Lachancea thermotolerans ve 1. gün Saccharomyces cerevisiae ilavesiyle gerçekleştirilen ardışık kültür fermantasyonunda daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of pure, mixed and sequential cultures of Lachancea thermotolerans and Saccharomyces cerevisiae yeasts was examined on ethyl alcohol fermentation. Specific gravity of fermentation performed by pure culture of Saccharomyces cerevisiae and mixed cultures of Saccharomyces cerevisiae + Lachancea thermotolerans decreased faster, than the others.Lachancea thermotolerans survived in fermantation with high numbers and Saccharomyces cerevisiae dominated the fermantation after addition in squential cultures.The concentration of ethyl alcohol in samples varied between 10.76% and 11.62% by volume. The lowest level of volatile acidity was determined in pure culture fermantation of Saccharomycess cerevisiae. The production of higher alcohols and esters was higher in the sequential culture of Lachancea thermotolerans and Saccharomyces cerevisiae inoculated first day of fermantation.