Biodiversity of yeasts of local winegrapes in Türkiye and genotyping of saccharomyces cerevisiae
Türkiye'deki yerel üzüm mayalarının biyoçeşitliliği ve sacharomyces cerevisiae'nin genotiplenmesi
- Tez No: 790769
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN CANDAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Genetik, Gıda Mühendisliği, Biochemistry, Genetics, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Üzüm şırası ve şarap, kendiliğinden alkol fermentasyonu ve şarap aromasından sorumlu çok çeşitli maya türü barındırır. Yerli türlerin Türkiye'nin üç farklı bölgesinden toplanan Kalecik Karası, Boğazkere, Öküzgözü ve Dimrit üzümlerinden yapılan geleneksel şarabın aromatik özellikleri üzerindeki etkisi, gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS) kullanılarak araştırılmıştır. Türkiye'de yetişen dört Vitis vinifera üzüm çeşidinden elde edilen şaraplarda toplam 56 bileşik miktarları tespit edilmiştir. Kantitasyonu yapılan uçucu bileşikler arasında, farklı uçucuların Türkiye'deki şarapların genel aromasına tat notalarına önemli ölçüde katkıda bulunduğu bulunmuştur. Dört kırmızı ve bir de beyaz üzüm çeşidinden yapılan bu geleneksel şarapların, farklı üretim aşamalarında alınan numunelerinde, doğal non-Saccharomyces ve Saccahromyces maya çeşitliliği 16 spesifik oligonkleotit primer kullanımı ile tespit edilmiştir. Saccharomyces cerevisiae ve üç baskın non-Saccharomyces maya, Hanseniaspora uvarum, Lachancea termotolerans ve Torulaspora delbrueckii için qPCR miktar tayini yöntemi kullanılarak miktarlar belirlenmiştir. Gerçek zamanlı PCR yöntemi kullanılarak belirlenen biyoçeşitlilik DNA dizileme sonucu ile karşılaştırılmıştır. Bir Operon primeri (OPA-11) kullanılarak rastgele amplifiye edilmiş polimorfik DNA (RAPD) PCR ve M13, (GTG)5, (ATG)5 primerleri kullanılarak mıkrosatellit primer kullanımlı (MSP)-PCR parmak izi tekniği ile beş farklı üzüm şırası ve şaraptan farklı aşamalarda izole edilen 46 S. cerevisiae suşu arasında ki intraspesifik genetik çeşitlilik araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, her iki tekniğin de 46 yerli S. cerevisiae suşu arasında, tür içi genetik çeşitliliğin tanımlanmasında etkili ve uygulanabilir olduğunu göstermiştir. Ayrıca seçilmiş S. cerevisiae suşları için PFGE yöntemi ile karyotipleme analizleri yapılmıştır. S. cerevisiae suşlarında farklı kromozom modelleri ayırt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Grape must and wine harbors a wide diversity of yeast species responsible for spontaneous alcoholic fermentation and wine aroma. Therefore, the impact of indigenous species and terroir effect on aromatic properties of traditional Turkish wine made from Kalecik Karası, Boğazkere, Öküzgözü, and Dimrit grape varieties collected from three different regions (Ankara, Elazığ and Cappadocia) were investigated, using gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS). A total of 56 compounds were identified and quantified in wines from four red Vitis vinifera grape varieties grown in Türkiye. Among the quantitated volatile compounds, different volatiles were found to significantly contribute their flavor notes to the overall aroma of Turkish wines. The native non-Saccharomyces and Saccharomyces yeast diversity in these traditional wine samples made from four red and one white grape varieties at different stages were detected by using sixteen specific oligonucleotide primers in real-time polymerase chain reaction (PCR) analysis. Saccharomyces cerevisiae and three predominant non-Saccharomyces yeasts Hanseniaspora uvarum, Lachancea thermotolerans and Torulaspora delbrueckii were also quantified by quantitative real-time PCR methods. Biodiversity determined with the use of real-time PCR analysis were compared with DNA sequencing result of internal transcribed spacer (ITS) region (ITS1–5.8S rRNA– ITS2) and/or D1/D2 domain of the 26S rRNA gene of the isolates. Moreover, the random amplified polymorphic DNA (RAPD) PCR using one Operon primer (OPA-11) and the mini and microsatellite primed (MSP)-PCR fingerprinting technique using primers as M13, (GTG)5, (ATG)5 were also applied to investigate the intraspecific genetic diversity between the 46 autochthonous S. cerevisiae strains isolated from five different must and wine at different stages. The result indicated that RAPD-PCR and MSP-PCR technique were applicable to the determination of intraspecific genetic diversity between the 46 indigenous S. cerevisiae strains. In addition, karyotyping analyses were carried out for selected S. cerevisiae strains by pulsed-field gel electrophoresis (PFGE) method which distinguished ten different chromosomal patterns between S. cerevisiae strains.