Bacillus subtilis ile reaktif black 5 boyar maddesinin renk giderim kinetiğinin araştırılması
Investigation of color removal kinetics of reactive black 5 dyestuff by Bacillus subtilis
  1. Tez No: 287163
  2. Yazar: GÜLCAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HUNAY EVLİYA, PROF. DR. FADİME TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Bacillus subtilis fakültatif anaerobik bakteri yapay ortamda üretilerek, Reaktif Black 5 boyar maddenin renk giderim kinetiği saptanmaya çalışılmıştır. Belirli bir derişimde hazırlanan boyar madde sulu çözeltisi (%1,5), besin ortamı hazırlanarak, 25 °C ve 35 °C'de 20 mL 10 adet cam şişede anaerobik parçalanmaya bırakılmıştır.Anaerobik parçalanma sürecinde, 2'şer gün arayla bir adet şişe alınarak pH ölçülmüş, santrifüjlenerek duru faz çökeltiden ayrılmış, çökelti kurutularak gravimetrik olarak kütlesi saptanmıştır. Duru fazın (renk şiddeti) absorbansı UV spektrofotometresi ile ölçülmüştür. Maximum absorbans gösteren dalga boyu saptanarak standart absorbans- derişim grafikleriyle karşılaştırılmıştır.Bulgulardan renk gideriminin I. dereceden bir kinetik modele uyduğu bulunmuştur. 25 oC ve 35 oC de tepkimenin hız sabitleri grafikler ile bulunmuş ve biyolojik parçalanma aktivasyon enerjisi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the kinetics of color removal in reactive Black 5 dyestuff by Bacillus subtilis facultative anaerboric bactery grown in an artifical media. Diluted solution (1.5%) of dyestuff prepared in certain concentrations is exposed to different temperatures in a nutrient media in a sterilizer for decomposition.During decomposition somples have been taken in certain periods of time by centrifugation. Colour intensity in the centrifugate, dry and wet MLSS concentration have been determined gravimetrically.After the decomposition, the aquous mixture was separeted via centrifugation. The precipitate has been dried and weighed to determine the dry mass, and eluate has been analysed by UV spectrophotometer at the wavelengh of maximum absorbance to determine the concentraction of dyes with time.From the findings, it was found that the color removal with time obeys first order kinetics. Reaction rate constants at 25oC asnd 35oC were found from the graphs and activation energy of biodegradation was calculated ( 30.930 kJ/mol).