Çok katlı binaların yapım aşamalarına göre statik analizi
Construction stages static analysis of multi-storey buildings
- Tez No: 287200
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, çok katlı betonarme binaların yapısal davranışlarına yapım aşamalarının, zamana bağlı malzeme özelliği değişimlerinin ve farklı zemin durumlarının etkileri incelenmiştir. Bu amaca yönelik olarak, çok katlı bir bina modeli üzerinde analitik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın biçimsel yerleşimi; Genel Bilgiler, Yapılan Çalışmalar ve Bulgular, Sonuçlar ve Öneriler olmak üzere üç ana başlıkta toplanmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın konusu, kapsamı ve amacı belirlenerek araştırmada izlenen yöntem açıklanmakta, konuyla ilgili daha önce yapılmış araştırmalara yer verilmektedir. Tezin bu bölümünde betonarme binaların yapısal davranışı ile ilgili çalışmalar, çok katlı bir binanın ideStatik programı ile modellenmesi ve sonlu elemanlar yöntemine dayalı formüller anlatılmaktadır. İkinci bölümde, hazırlık aşamasında elde edilen bulgular sunulmaktadır. Bu kısımda uygulama için seçilen çok katlı betonarme binanın ideStatik programı ile yapım aşamalarının dikkate alınmadığı ve yapım aşamaları ile malzeme özelliklerinin değişiminin dikkate alındığı durumların analizleri yapılarak binanın yapısal davranışı belirlenmiştir. Analizlerde farklı tür zemin sınıfları dikkate alınarak bu zemin bölgelerinde, tüm katlarda kirişlerin moment ve kesme kuvveti değişimleri karşılaştırmalı olarak grafikler halinde gösterilmiştir. Taşıyıcı sistemin her iki analiz durumu için elde edilen kesit tesirlerindeki rölatif farklılıklar karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde; tez çalışmasından elde edilen sonuçlara ve yapılan önerilere yer verilmektedir. Bu bölümü kaynaklar ve özgeçmiş izlemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of construction stages, time dependent material deformation and different kinds of soil conditions in constructive actions of high-rise reinforced concrete buildings are analized. In accordance with this purpose, analitical studies have been done on the selected model of the high-rise building. The study consists of four main chapters: Outline of the Study, Conducted Studies and Findings, Conclusions and Recommendations. In the first section, the issue, scope and aim of the study have been determined, the technique that is used in the action has been explained and backround studies about the subject is included. In this part of the thesis, the studies about constructive actions of high-rise reinforced concrete buildings, the modelling of high-rise buildings with ideStatik programme and the formulas based on finite element method are expressed. In the second section, obtained facts in the pipeline are represented. The circumstances such as overlooking of construction stages of high-rise reinforced concrete buildings `chosen for the execution? with ideStatik programme and considering construction stages with the alteration of material properties are analized and the constructive action of the building is determined in this part. In the analysises, considering different kinds of soil conditions the alteration of moment and shearing force of the joists of all floors are shown comparatively. Relative differences of the obtained section ribbons in each two analysises? conditions of carrier system are researched comparatively. In the third section, the results and the suggestions that are obtained from the thesis take place. References and autobiography follow that part.