Çukurova subtropik koşullarında süt keçilerinde erken yaşta damızlıkta kullanmanın üretim performansı üzerine etkileri ve bu uygulamanın hormonal mekanizma ile ilişkileri üzerine bir araştırma
Effect of early breeding on production performance of goats and its relation with hormonal mechanism under Cukurova subtropical climate conditions
  1. Tez No: 287211
  2. Yazar: SEZEN OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Çukurova bölgesi subtropik iklim koşullarında yetiştirilen Çukurova Saanen (ÇS) keçilerinin erken yaşta damızlıkta kullanılması çerçevesinde hormonal mekanizma ve üretim performansı ile ilişkilerini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında yıllar itibariyle ÇS keçileri iki gruba ayrılmıştır. Erken çağda damızlıkta kullanılan grup (E) 8 aylık çağda diğer normal çağda damızlıkta kullanılan grup ise 18 aylık yaşta tekeye verilmiştir. Gebelik boyunca (E) ve (N) grubundan aylık periyotlarda kan örnekleri alınarak FSH, LH, östrojen, progesteron ve prolaktin hormonlarının kandaki düzeyleri, döl verimi ve laktasyon süt verimlerine ilişkin elde edilen veriler tesadüf parselleri deneme tertibine göre iki faktörlü tekrar eden ölçümlü deneme desenine göre değerlendirilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre, erken ve normal çağda damızlıkta kullanılan grupların laktasyon süt verimi ortalaması bakımından istatistiki olarak önemli düzeyde farklı oldukları görülmüştür (p0.05). Araştırma sonuçlarına göre keçilerde erken çağda damızlıkta kullanmanın ilk yıldaki depresif etkileri ve yaşam sürelerinin kısa oluşu önemli risk faktörü olarak değerlendirilmiştir. Ancak hayvanların daha sonraki dönemlerindeki performansları ve uygulamanın karlılık üzerindeki azımsanamaz etkileri bu uygulamanın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted on Cukurova Saanen goats under Cukurova sub tropic climate conditions in order to determine the effect of early breeding on production performance and its relation with hormonal mechanism. Cukurova Saanen goats have been divided into two groups for the experiment. Erarly mated group (E) has been mated at 8 months of age the other group at 18 months of age (N). During pregnancy once a month FSH, LH, estradiol, progesterone and prolactin hormones were evaluated from both of the groups by collecting blood. Litter size and lactation milk yield has been also determined by experimental design conducted as repeated measurement with two factors in completely randomized design.According to the obtained results, statistically important results have been obtained on lactation milk yield both in early and normal breeding groups (p0.05). According to the obtained results, early breeding of goats has a depressive affect in the first year which may result with early culling from the flock, however, their higher performance in the following years makes an important contribution on the rantability.