Subtropik iklim koşullarında yetiştirilen Çukurova Saaneni ve Balcalı çepiçlerinde mevsimsel variyasyona bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik değişiklikler
Studies on the physiological responses related to seasonal variation in Çukurova Saanen and Balcali goats under sub-tropical climate conditions
  1. Tez No: 285260
  2. Yazar: DUYGU KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Çukurova bölgesi subtropik iklim koşullarında yetiştirilen Çukurova Saaneni (ÇS) ve Balcalı (BLC) dişi çepiçlerde sıcaklık stresini ve buna bağlı olarak değişen fizyolojik adaptasyon parametrelerini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında deneme materyali çepiçlerden Şubat, Nisan ve Haziran aylarında 1 hafta boyunca günde 3 kez olmak üzere (08.00-09.00, 12.00-13.00,16.00-17.00 saatlerinde) nabız sayısı (adet/dak), solunum hızı (adet/dak) ve rektal sıcaklık (ºC) değerleri ölçülmüştür. Çalışma kapsamında çepiçlerin aylık olarak canlı ağırlık değişimleri bireysel tartımlarla ve ayda bir kez olarak kaydedilmiştir.Araştırma sonucunda sırası ile Şubat (soğuk çevre), Nisan (optimal çevre), Haziran (sıcak çevre) aylarında rektal sıcaklık değerleri; Çukurova Saaneni keçilerde 39.52ºC, 39.72ºC, 40.02ºC, Balcalı keçilerinde ise 39.56 ºC, 40.02 ºC ve 40.00 ºC olarak ölçülmüştür. Nabız hızı bakımından aynı koşullarda Çukurova Saanenin de 69.84, 72.64, 80.86 adet /dk. Balcalı keçilerinde 69.10, 72.54, 79.32 adet/dk., Solunum hızı bakımından da Çukurova Saanenin de 42.76, 49.82, 54.32 adet/dk., Balcalı'da ise 40.54, 52.88, 51.77 adet/dk. olarak bulunmuştur. Nabız sayısı ele alındığında Balcalı çepiçlerinin sıcak koşullarda daha avantajlı bir reaksiyon gösterdiği anlaşılmaktadır. Ağustos ayında kızgınlık döneminde ise her iki gruptan benzer veriler elde edilmiştir.Sonuç olarak her 2 genotip için elde edilen verilerden fizyolojik adaptasyon parametreleri yönünden Balcalı grubunun daha avantajlı bir konumda olduğu ve sıcak, nemli koşullardaki sıcak rezistansının Saanen genotipine oranla daha yüksek olduğu varsayımını güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the physiological adaptation parameters related to the heat stress response of Çukurova Saanen (Saanen x Hair goat ) and Balcalı (German Fawn x Hair goat) goats under Çukurova Sub-tropical climate conditions. Regarding to the research three times a day (08.00-09.00, 12.00-13.00,16.00-17.00) during one week in February, April and June rectal temperature (ºC), Respiration rate (beat/min), Heart Rate (beat/min) were measured on the goats. Live weight changes of the animals are also determined through the experimental period.According to the results rectal temperature in February, April and June in Cukurova Saanen goats were 39.52ºC, 39.72ºC, 40.02ºC and in Balcali 39.6 ºC, 40.0 ºC ve 40.0 ºC, respectively Heart rate in February, April and June in Cukurova Saanen goats were 69.84, 72.64, 80.86 beat/min and in Balcali goats 69.10, 72.54, 79.32beat/min and respiration rate in Cukurova Saanen 42.76, 49.82, 54.32 beat/min and Balcali 40.54, 52.88, 51.77, respectively. Balcalı group responded with more advantage via the findings of heart rate under heat conditions. Again Balcalı group were advantageous with lower respiration rate overall.As a result, Balcali genotype has been found more resistant to the heat stress in terms of physiological adaptation parameters than Cukurova Saanen goats.