Bazı kiraz çeşitlerinin çukurova subtropik iklim koşullarında yetiştirilme olanakları üzerinde araştırmalar
Studies on the growing possibilities of some cherry cultivars under çukurova subtropical conditions
- Tez No: 627610
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Adana ve Ceyhan'da denemeye alınan 10 kiraz çeşidinin soğuklama gereksinimleri ile bölgelerin soğuklama süreleri 2016-2020 yılları arasında saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Adana'nın soğuklama süresi 652 ve 168 saat, ile 121-288 Soğuk Birimi arasında değişmiştir. Abdioğlu ve Bilici çifliklerinin bulunduğu Ceyhan'da ise soğuklama süresi 924-419 saat ile 265-191 SB arasında hesaplanmıştır. Kiraz çeşitlerinin dinlenmeden çıkış zamanları arasında 10-20 günlük bir farklılık olduğu saptanmıştır. Bu kiraz çeşitlerinin dinlenmeden çıkış zamanları Royal Bailey ve Royal Marie için 28 Şubat, Royal Lynn için 7 Şubat ve Royal Tioga için ise 10 Mart'tır. Abdioğlu'nda denemeye alınan kiraz çeşitlerinden 2018 yılında en iri meyveler (8.7g) Royal Bailey kiraz çeşidinden elde edilmiştir. Royal Marie ve Royal Lynn kiraz çeşitleri 6g ve 5.6g ile onu izlemiştir. Suda çözünebilir kuru madde içeriği (%) Royal Lynn ve Royal Marie çeşitlerinde %19 olurken, Royal Bailey'de %16 olmuştur. İkinci deneme yılında (2019), en iri meyveleri Adana'da 7.38g ile Royal Bailey ve Abdioğlu'nda 7.2g ile Royal Lynn kiraz çeşitleri vermiştir. Çekirdek ağırlığı da benzer değerler vermiş, diğer çeşitler onları izlemiştir. SÇKM değerleri en yüksek Abdioğlu'nda Royal Lynn (%15.5) ve Adana'da Royal Bailey (%15.35) kiraz çeşitlerinde saptanmıştır. En yüksek toplam asitlik (%) 6.06 ile Abdioğlu'ndaki Royal Lynn çeşidinden en yüksek pH (4.5) ise, Abdioğlu'ndaki Royal Marie çeşidinden elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this experiment, the chilling requirements of 10 cherry cultivars and the chilling durations of Adana and Ceyhan was determined during 2016-2020. According to the results, the chilling durations of Adana were determined to be 652 and 168 hours and 121-288 chill units. In Abdioğlu and Bilici farms in Ceyhan, the chilling durations were found to be 924-419 hours and 265-191chill units. There is 10-20 days of differences between the cherry cultivars for breaking dormancy. These dormancy breaking dates of the experimented cultivars were; February 28 for Royal Bailey and Royal Marie, February 7 for Royal Lynn and March 10 for Royal Tioga. In Abdioğlu farm in 2018, the biggest fruits (8.7g) was obtained from Royal Bailey cherry cultivar. It was followed by Royal Marie and Royal Lynn cherry cultivars with 6g and 5.6g. The highest Brix value (%) was obtained from Royal Lynn and Royal Marie cherry cultivars with %19, while it was. %16 in Royal Bailey. In the second experimental year (2019), the biggest fruits was obtained from Royal Bailey in Adana'da with 7.38g and from Royal Lynn in Abdioğlu with 7.2g. Seed weight gave similar results and followed by the other cultivars. Brix value was the highest in Royal Lynn (%15.5) in Abdioğlu and in Royal Bailey (%15.35) in Adana. The highest total acidity (%) was found in Royal Lynn cultivar with 6.06 in Abdioğlu, the highest pH (4.5) obtained from Royal Marie cultivar.