Çukurova bölgesi subtropik iklim koşullarında geliştirilen bazı keçi genotiplerinin bu koşullardaki adaptasyon mekanizmaları üzerinde karşılaştırmalı araştırmalar
Comparatively studies on adaptation mechanisms of some crossbred goat genotypes under Çukurova subtropical climate conditions
  1. Tez No: 95516
  2. Yazar: NAZAN KOLUMAN DARCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
öz DOKTORA TEZİ ÇUKUROVA BÖLGESİ SUBTROPİK İKLİM KOŞULLARINDA GELİŞTİRİLEN BAZI KEÇİ GENOTİPLERİNİN BU KOŞULLARDAKİ ADAPTASYON MEKANİZMALARI ÜZERİNDE KARŞILAŞTIRMALI ARAŞTIRMALAR Nazan (KOLUMAN) DARCAN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Okan Güney Yıl : 2000 Sayfa : 97 Jüri : Prof.Dr. Okan Güney Prof.Dr. Orhan Öztürkcan Prof.Dr. Osman Biçer Bu çalışmada, Çukurova bölgesi subtropik iklim koşullarında geliştirilen bazı keçi genotiplerinin, bu koşullardaki adaptasyon mekanizmalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Çukurova Üniversitesi Araştırma Uygulama Çiftliği'nde geliştirilmiş olan melez ve yerli genotipler üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada materyalin anatomik ve morfolojik adaptasyon mekanizmaları, optimal ve sıcak çevre koşullarındaki fizyolojik adaptasyon mekanizmaları, duş uygulamasının fizyolojik adaptasyon mekanizmaları ve besi performansı üzerine etkileri, genotiplerin performanslarındaki farklılıklar ve polimorfizm üzerinde durulmuştur. Yapılan melezleme çalışmaları sonucunda elde edilen melez genotiplerde Çukurova Bölgesi iklim koşullarının koşullarının hayvanlar üzerinde zorlanım oluşturduğu; ancak performansın bu zorlanımdan yüksek düzeyde etkilenmediği ortaya çıkmıştır. Duş uygulaması ile bu zorlanınım (stres) azaltılabileceği de elde edilen bulgulara bakılarak söylenebilir. Ayrıca bölge koşullarına adapte olmuş genotiplerin, hemoglobin tipinin HbBA olduğu; Kıl genotipinin transferin tipinin Tf B, diğer tüm grupların Tf A olduğu da deneme sonucunda belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Keçi, sub-tropik, duş, sıcaklık stresi, performans
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS COM PERATIVELY STUDIES ON ADAPTATION MECHANISMS OF SOME CROSSBRED GOAT GENOTYPES UNDER ÇUKUROVA SUBTROPICAL CLIMATE CONDITONS Nazan (KOLUMAN) DARCAN DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Okan Güney Year :2000 Pages :97 Jury : Prof.Dr. Okan Güney Prof.Dr. Orhan Öztürkcan Prof.Dr. Osman Biçer In this study, it's been aimed to determine the adaptation mechanisms of some goat genotypes under Çukurova sub-tropical climate conditions. Study has been conducted on the native and crossbred genotypes developed at the Research Farm of Çukurova University, Faculty of Agriculture. During this study, anatomical adaptation mechanisms, morphological adaptation mechanisms, physiological adaptation mechanisms under optimum and hot climate conditions, showering effects on physiological adaptation mechanisms and fattening performances, polymorphic characteristics and differences between performances of genotypes have been examined. At the end of the study, it's been determined that, increasing environmental temperature creates a thermal stress. However, it's also been observed that, thermal stress has not been reflected in the performance of genotypes. It can also be claimed that decreasing thermal stress by showering is possible. As a result of the study, hemoglobin type being HbBA; transferin type of Hair genotype being Tf B and all other groups being Tf A have been noted for the genotypes adapted to regional conditions. Key Words : Goat, sub-tropic, shower, heat stress, performance II