Bis(oksi-1-metilkinolinyum) hidroiyodür molekülünün geometrik ve spektroskopik yapısının incelenmesi
Theoretical investigation of geometric and spectroscopic properties of bis(8-oxy-1 methylguinolinium) hydroiodide
- Tez No: 287246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada (8-oxy-1-methylquinolinium) hydroiodide ((C10H9NO)2H+).I-) molekülünün yapısını teorik olarak belirlemek için GaussView moleküler programı yardımı ile üç boyutlu olarak çizildi .Bu çizimlerde moleküllerin en olası şekli çizilmiştir. Çizilen bu yapıların geometrik parametreleri Gaussian 05W [3nergin] paket programına otomatik olarak giriş verileri olarak girildi. Daha sonra bu parametreler LanL2DZ temel setinde; HF ve bir DFT metodu olan B3LYP (Becke'nin üç parametreli melez fonksiyoneli ile bölgesel ve bölgesel olmayan terimler ihtiva eden Lee, Yang ve Parr korelasyon fonksiyoneli) yöntemleri kullanılarak optimize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, GaussView program pack was used to determine molecular structure of (8-oxy-1-methylquinolinium) hydroiodide ((C10H9NO)2H+).I-) and three dimensional molecular structure of that molecule drawn. The most probable structures were drawn. Those geometric parameters of molecular structure was used as an input data for Gaussian 05 program pack. Then those parameters were used with LanL2DZ basis set; and optimized by using HF method and B3LYP method which is one of the DFT methods.