Genelleştirilmiş Jacobsthal sayıları
Generalized Jacobsthal numbers
  1. Tez No: 287280
  2. Yazar: SERAP AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Jacobsthal ve Jacobsthal-Lucas sayılarının genel özellikleri incelenerek, bu sayı dizilerinin genelleştirilmesi olan k-basamak Jacobsthal ve k-basamak Jacobsthal-Lucas dizilerinin tanımları ve özellikleri verildi. Birinci bölümde tam sayı dizilerinin temeli olarak düşünülen Fibonacci ve Lucas dizilerinin tarihçesinden ve bu sayılarla matrisler arasındaki ilişkilerden bahsedildi. İkinci bölümde literatürde önemli bir yere sahip olan bazı tam sayı dizilerinin tanımları verilerek, temel kavramları üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde Jacobsthal ve Jacobsthal-Lucas sayılarının özelliklerine ek olarak, elde ettiğimiz toplam özellikleri ve matris gösterimi verildi. Son bölümde ise Jacobsthal k-sayıları ve genelleştirilmiş k-basamak Jacobsthal sayılarının tanımları, üreteç matrisleri, özdeğerleri ve Binet formüllerinin yanı sıra üreteç fonksiyonları ve kombinatoryal gösterimleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, by considering general properties of Jacobsthal and Jacobsthal-Lucas numbers, definitions and properties of order-k Jacobsthal and order-k Jacobsthal-Lucas sequences, which are the generalizations of Jacobsthal and Jacobsthal-Lucas sequences, are given. In the first chapter, history of Fibonacci and Lucas sequences that is considered as foundation of integer sequences and relations between these numbers and matrices are mentioned. In the second chapter, after definitions of some integer sequences which are important in the literature are given, some fundamental concepts of these sequences are stated. In addition to properties of Jacobsthal and Jacobsthal-Lucas numbers, summation properties and matrix representation are obtained in the third chapter. In the last chapter, in addition to definitions, generating matrices, eigenvalues and Binet formulas of generalized order-k Jacobsthal numbers and Jacobsthal k-numbers, their generating functions and combinatorial representations are obtained.