Gliseril gayakolat'ın kromatografik bir yöntem ile miktar tayini
Quantification with a choromatographic method of glyceryl guaiacolate (guaifenesin)
- Tez No: 287300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL KÜÇÜK TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, soğuk algınlığı ilaçlarında yaygın olarak kullanılan Gliseril Gayakolat etken maddesinin hem farmasötik peparatlarda hem de insan plazmasında miktar tayini için basit, hızlı, tekrarlanabilir, hassas ve ekonomik bir DAD (Diod Array Detector) dedektörlü RP-HPLC yöntemi geliştirilmiştir.Yöntem geliştirildikten sonra, biyoanalitik yöntem validasyonu yapılmıştır. Bunun için kesinlik, doğruluk, özgünlük, seçicilik ve geri kazanım gibi tüm validasyon parametreleri belirlenmiş ve sonuçlar istatiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a RP-HPLC method with DAD (Diod Array Detector) of simple, fast, repeatable, sensitive and economic was developed both in pharmaceutical preparations and human plasma for quantitative analysis of Glyceryl Guaiacolate active ingredient widely used in cold medicines.After the method development, bioanalytical method validation was made. For this, all of the validation parameters such as precision, accuracy, specificity, selectivity and recovery were determined and the results were evaluated statistically.