Analysis of the sustainable supply chain structure under uncertainty environment
Sürdürülebilir tedarik zinciri yapısının belirsizlik ortamında analizi
  1. Tez No: 287364
  2. Yazar: GİZEM ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sürdürülebilir gelişmenin iş ve tedarik zinciri ile bütünleşmesi, firmalar için potansiyelbir rekabetçi farklılaşma kaynağıdır. Son yıllarda sürdürülebilir tedarik zinciriyönetimine (TZY) akademik ve tüzel ilgi de dikkate değer derecede artmaktadır.Sürdürülebilir TZY malzeme, bilgi ve sermaye akışının, hem de TZ boyunca şirketlerarası işbirliğinin; müşteri ve paydaşların gereksinimlerinden türeyen sürdürülebilirgelişmenin üç boyutunun (ekonomik, çevresel ve sosyal) göz önünde bulundurularakyönetimidir. Bu çalışma sürdürülebilir TZY'nin öğelerini ve onların bir değerlendirmeyapısı için nasıl temel olacaklarını incelemektedir. Ürün ya da süreç geliştirme aracıolan kalite fonksiyon göçerimi (KFG) kullanılarak, etkili bir sürdürülebilir TZY yapısıelde edilebilir. Geleneksel KFG yapısı, bireylerin tercihlerini belirlenmiş bir skaladaifade etmelerini gerektirir. Fakat pratikte sürece dahil olan kişiler genellikle, tercihlerihakkında altyapılarına dayanarak sözel ve hatta tam olmayan bilgi vermeeğilimindedirler. Bu yüzden çalışmanın amacı, sürdürülebilir TZY'de tamamlanmamıştercih ilişkilerini göz önüne alan ve bulanık küme teorisi ile farklı tercihleri tek bir grupkararına kaynaştıran yeni bir grup karar verme (GKV) yaklaşımı sunarak geliştirilmişbir KFG metodolojisi uygulamaktır. Bu metodoloji TZ'de yer alan çeşitli paydaşlarıngereksinimleri ile uyumludur. Önerilen yaklaşımın geçerliliğini ölçmek için, belirli ikifirmada uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Integration of sustainable development in the business and supply chain is potentially asource of competitive differentiation for firms. Academic and corporate interest insustainable supply chain management (SCM) has also risen considerably in recentyears. Sustainable SCM is the management of material, information and capital flows aswell as cooperation among companies along the SC while taking goals from all threedimensions of sustainable development, i.e., economic, environmental and social, intoaccount which are derived from customer and stakeholder requirements. This paperexamines the components and elements of sustainable SCM and how they serve as afoundation for an evaluation framework. By using the quality function deployment(QFD) as a product or process development tool, an effective sustainable SCM structurecan be obtained. The traditional QFD structure requires individuals to express theirpreferences in a specific scale. However in practice, people contributing to the processgenerally tend to give information about their personal preferences linguistically andeven incompletely, depending on their background. Therefore, the objective of thisstudy is to apply an extended QFD methodology in sustainable SCM by introducing anew group decision making (GDM) approach that takes incomplete preference relationsinto account, and fuses different preferences into one uniform group decision by meansof fuzzy set theory. This methodology is compatible with the requirements of thevarious stakeholders involved in the SC. To assess the validity of the proposedapproach, applications in two specific companies are given.