Çanakkale bölgesinin deprem riski
  1. Tez No: 28740
  2. Yazar: E.ÖZLEM ÖZATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER KODAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada ülkemizin en etkin deprem kuşağı olan Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun 39°.50 N - 41°.50N enlemleri 25°.50E 28°.50E boylamları arasında kalan kısmı İçin deprem riski saptanmıştır. inceleme Bölgesinde, 188 1-1991» 1900- 1991 yıllarında oluşmuş ve büyüklüğü Mk4.5 olan depremlere Gumbel ve Welbull olasılık dağılımı uygulanarak ortalama yinelenme peryodu elde edilmiştir. Bulunan yinelenme peryodundan yararlanarak değişik zaman süreçleri için saptanan risk değerlerinin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Tamam ve eksik kataloklardan maksimum bölgesel magnltüd m... A aktiftik oranı ve Gutenberg -Richter bagmtısındakl b parametresi gibi deprem risk parametrelerinin hesaplanmasında, istatistiksel yöntemler geniş bir biçimde kullanılmaktadır. Bu yaklaşıma göre, kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZJ'nun 25.50°E - 28.50°E, 39.50°N - 41.50°N kesimleri İçin tarihsel dönem (1881 - 1900) ve atelsel dönem (1900 - 1991) deprem kataloklanndan yararlanarak deprem risk parametreleri hesaplanmıştır. Belirtilen bölgeler İçin *b" değeri, ( - 0.59), (-1.344) ve meydana gelebilecek maksimum deprem, magmitüdü 5,42, olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the earthquake risk Is determined In the area between 39.50°N - 41.50°N parallels 25.50°E - 28.50°E longitudes along the North Anatolian Fault Zone which Is known as a most active fault In our country. In order to obtain the recurrence periods, the Qumbel and Welbull distribution Is applied to the earthquake data which covers the period of 1881 - 1991 ~1900 - 1991 and the magnitudes are equal to or greater than 4,5. Using recurrence periods, relatively high risk values are found for some design periods. The statistics method has been used widely to estimate the seismic risk parameters M... I activity rate and the b value of Gutenberg - Rlchter magnitude - frequency relation. This method is used In this study to estimate the seismic risk parameters for the 25.50°E - 28.50°E, 39.50°N - 41-50°N sections of the NAFZ. from historical data between (1881 - 1900) and instrumental data between 1900 - 1991. Estimated b values are (- 0, 59), (- 1.344) and the expected maximum earthquake magnitude is 5.42 for the regions.