Mezgit balığında (Merlangius merlangus euxinus) viral hemorajik septisemi (VHS) virüsünün ortaya çıkışında ektoparazitlerin etkisinin belirlenmesi
The effects of ectoparasites on the occurrence of viral hemorrhagic septicemia (VHS) virus in whiting and ectoparasite interactions on whiting
  1. Tez No: 287438
  2. Yazar: NECMETTİN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ektoparazit yoğunluğundaki değişimin Viral Hemorajik Septisemi (VHS) virüsü ortaya çıkışındaki etkisini belirlemek amacı ile 2010 yılında Yomra Koyu'nda ve 2011 yılında ise Çamburnu Beldesi açıklarında, Ocak-Mart ayları arasında 784 adet mezgit balığı (Merlangius merlangus euxinus) bireysel olarak örneklendi. Ayrıca, mezgit balıklarında bulunan Trichodina spp. ve Gyrodactylus alviga ektoparazitlerinin yoğunlukları arasındaki ilişki belirlenerek tür tayinleri gerçekleştirildi. Balıklarda viral inceleme için karaciğer, dalak ve böbreklerden antibiyotik içeren Earl's Minimal Essential Medium (EMEM) doku kültürü besiyeri ile örneklerek BF-2 doku hattında ekimler yapıldı. Sitopatik etki gösteren hücreler ELİSA ile test edilerek virüs türü belirlendi. Viral örnekleme yapılan aynı balıkların solungaçları üzerindeki Trichodina spp. ve Gyrodactylus alviga sayıları belirlendi.Mezgit balığının solungaçlarında parazitolojik incelemelerde Trichodina ve Gyrodactylus genuslarına ait ektoparazitler tespit edildi. Viral örneklemede ise örneklenen 784 adet mezgit balığının 16 ad.'inde VHSV tespit edildi. VHSV tespit edilen balıklarda Trichodina ortalama yoğunluğu (Karekök) 10,0±1,8 ve Gyrodactylus ortalama yoğunluğu 1,8 olarak bulundu. VHSV tespit edilmeyen balıklarda ise Trichodina ortalama yoğunluğu (Karekök) 7,2±1,0 ve Gyrodactylus ortalama yoğunluğu 3,3 olarak bulundu. Mezgit balıklarında VHSV' nün ortaya çıkışıyla tespit edilen ektoparazitlerin yoğunluk değişimleri arasında bir ilişki bulunamadı. Ayrıca, Trichodina ve Gyrodactylus genuslarına ait ektoparazitlerin yoğunluk değişimlerinin birbirleriyle ilişkili olmadığı tespit edildi. Dolayısı ile elde edilen sonuçlar VHSV' nün ortaya çıkışında ektoparazitlerin önemli olmadığı, daha ziyade çevresel faktörlerin önemli olabileceğini göstermektedir. Tür tayini üzerine yapılan çalışmada, henüz tanımlanmamış bir Trichodina türü ile Trichodina puytoraci ve Gyrodactylus alviga (bölgemizde ilk kez rapor edildi) türleri tespit edildi.
Özet (Çeviri)
784 whiting (Merlangius merlangus euxinus) in total was individually sampled to determine the effect of ectoparasites density on the occurrence of Viral Hemorrhagic Septicemia (VHS) virus. Sampling was made in Yomra Bay in 2010 and in Çamburnu in Trabzon province between January and March in 2011. In addition, relationship between two ectoparasites of whiting: Trichodina spp. and Gyrodactylus alviga was examined. Internal organs (kidney, spleen and liver) of whiting, where sampled by using the Earl?s Minimal Essential Medium (EMEM), for the presence of VHSV by inoculation on BF?2 cells and incubated. Cells demonstrating cytopathic effect (CPE) were tested with ELISA to determine the virus species. Also, amounts of ectoparasites (Trichodina spp. and Gyrodactylus alviga) were determined on the gills of same fish.VHSV is detected in 16 of 784 samples by viral examination. Average intensity Trichodina in VHSV infected fish was found (sqrt) 10,0±1,8 and average intensity Gyrodactylus was 1,8. Average intensity Trichodina in VHSV uninfected fish was found (sqrt) 7,2±1,0 and average intensity Gyrodactylus was 3,3. According to the result of the study there is no relationship between occurrence of VHSV and ectoparasites density changes in whiting. Also, no relationship was found between two ectoparasites density fluctuations. Our results show that ectoparasites have no effect on the occurrence of VHSV, probably other factors, e.g. enviromental factors, are important. Two species of Trichodinids: Trichodina puytoraci and unidentified subspecies of Trichodina sp., and also one species of Gyrodactylid: Gyrodactylus alviga (first report in Eastern Black Sea region) was identified.