Karadeniz bölgesinde doğal olarak yetişen akçaağaç (Acer L.) taksonları odunlarının anatomik özellikleri ve farklı yetişme koşullarının bu özellikler üzerine etkisi
Wood anatomical characteristics of native maple tree (Acer L.) taxa of Black Sea region and the effetcs of different growth environments on these characteristics
- Tez No: 287442
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GERÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz Bölgesinde doğal olarak yetişen 10 adet akçaağaç taksonuna ait odun ve toprak örnekleri farklı yetişme koşulları (taksonların bulundukları yöre ve yükseltilere göre)'ndan alınmıştır.Odun örneklerinde; trahelerin teğetsel ve radyal çapları, 1 mm2 de trahe sayıları, trahe hücre uzunlukları, mültiseri özışını genişlikleri (mikron ve hücre) ve yükseklikleri, 1 mm de özışını sayısı, 1 mm2 de özışını sayıları, 1 mm2 de mültiseri özışını sayıları, 1 mm2 de üniseri özışını sayıları, lif uzunlukları, lif genişlikleri, lif lümen genişlikleri ve lif çeper kalınlıkları için ölçümler ve sayımlar, vasküler traheidlerin varlığı, odun paranşimlerinin konumu, özışınlarının ve kristallerin tipleri saptanmıştır.Toprak örneklerinin; fiziksel (kum, toz, kil oranı) ve kimyasal (pH, elektriksel iletkenlik, organik madde ve toplam kireç miktarı) özellikleri, toprak türü ve faydalanılabilir su kapasiteleri belirlenmiştir.Akçaağaç türleri ve farklı yetişme koşulları için ayrı ayrı elde edilen ekolojik verilerle varyans analizi, duncan testi ve korelasyon analizi yapılarak odun anatomisi farklılıklarının ortaya konulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, wood and soil samples were taken from 10 maple tree taxa, which are native to the Black Sea Region, and from their different growth environments (Depending on the location and the altitude).On samples of wood; tangential and radial diameters of vessels, number of vessels in 1 mm2, lengths of vessel elements, multiseriate ray width and (micron and cell) height, numbers of ray in 1 mm, numbers of ray in 1 mm2, numbers of mültiseriate ray in 1 mm2, numbers of üniseriate ray in 1 mm2, lengths of fibre, widths of fibre, widths of fibre lumen and thickness of fibre wall for measures and countings, presence of vascular tracheids, position of wood parenchyma, type of rays and crystals were determined.Samples of soil; physical (ratio of sand, silt and clay) and chemical (pH, electrical conductivity, organic matter and total lime amount) features, type and available water capacities of soil were identified.The differences of the wood anatomical features belonging to different Maple species were tried to evaluated regarding different data, which was taken from different growth environment by using variance analysis, duncan?s test and correlation analysis.