Örnek bir bakır madeninin SURPAC programı ile modellenmesi
Modeling of a sample copper mine with the SURPAC program
  1. Tez No: 287451
  2. Yazar: ŞENER ALİYAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KESİMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma açık işletme dizaynının bilgisayar destekli olarak oluşturulması için; madencilik sektöründe önemli bir yer edinen açık ocak ve yeraltı madenciliğinde aktif olarak kullanılan Gemcom Surpac programı ile modellemeyi ve ayrıntılarını anlatmaktadır. Bu amaçla, Trabzon Sürmene Kutlular bölgesinde Karadeniz Bakır İşletmeleri bünyesinde 1986-1995 yılları arasında işletmeye alınan açık ocak işletmeye elverişli bakır madeni projelendirilmiştir. Tez çalışması, cevherin bulunduğu bölgenin 3 boyutlu modellenmesini, sondaj verilerinin jeo-istatistiksel değerlendirilmesini, cevherin 3 boyutlu oluşturulmasını, rezerv hesaplamalarını, blok model oluşturulmasını ve 3 boyutlu basamak dizaynının yapılmasını içermektedir. Bu kapsamda oluşturulan bilgisayar destekli modellemenin klasik modelleme metotlarına göre üstünlüğü, klasik metotlarda uygulanan istatistiksel analizlerin kolay uygulanabilirliği ortaya konmuş ve Kutlular Bakır Madeninin rezerv hesabı ile proje çalışması ve maden ocağı modellemesi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, to model computer aided design of open pit mining, is telling about Gemcom Surpac which has an important role in the mining sector and is used actively to design open pit and underground mining models. For this purpose, Trabzon Sürmene Kutlular copper open pit mining is projected which is planned and applied by Karadeniz Bakır İşletmeleri between 1986 and 1995 and is applicable for open pit mining. For thesis, this study includes 3-d modeling of ore body area, geo-statistical evaluation of drill hole databases, 3-d modeling of ore body, reserve calculations, creating block model and 3-d bench design. According to this project, the superiority of computer aided design from the classical methods of modeling and the easy applicability of the statistical analysis which has applied in classical methods has been demonstrated and in the result, reserve calculation of Kutlular Copper Mine, project work and open pit mine design has been applied.