Tansiyon ve vücut sıcaklığını ölçen cihazın tasarımı
The design of blood pressure and body temperature measurement device
  1. Tez No: 287465
  2. Yazar: HAKAN ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hastanın vital bulgularının değerlendirilmesinde, enfeksiyon şüphesinde, antibiyotiklerin yönetiminde, immun kompremize hastalarda vücut ısısının doğru ölçümü önemlidir. İnsan sağlığı için önemli olan diğer bir konu da kan basıncı ölçümü ile elde edilen yüksek tansiyon (sistolik), düşük tansiyon (diastolik) ve nabız değerlerinin, kan damarlarının durumu ve kalp karıncığındaki kan atımı hakkında bilgi vermesidir. Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), damar tıkanıklığı, inme, kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği açısından önemli risk faktörlerinden birisidir. Sürekli düşük kan basıncı (hipotansiyon) da altta yatan bazı hastalıklar konusunda bize bilgi vermektedir. Ayrıca nabız-sıcaklık ilişkisi de önemlidir. Normal bir insanda her 1 oC'lik vücut sıcaklığı artımında nabız değerinin 20 atım arttığı görülmüştür.Bu bilgiler dikkate alınarak tanılamada kullanılmak üzere MSP430F169 mikrodenetleyicisi, MPX5050GP basınç sensörü, I2C arayüzlü TMP100 sıcaklık sensörü kullanılarak, vücut sıcaklıklığı ve osilometrik yöntemle tansiyon ölçen bir sistem tasarlanmıştır. Sistemde I2C seri iletişim protokolü kullanılarak 0,0625 oC ölçüm aralığı ile çok hassas vücut sıcaklığı ölçümü yapılmıştır. Aynı zamanda osilometrik yöntemle yapılan tansiyon ölçümünde de labaratuvar ortamında kalibre edilmiş oskültasyon yöntemiyle ölçüm yapan tansiyon cihazına, diğer tansiyon ölçen cihazlardan daha yakın ölçüm yapıldığı deneklerle yapılan karşılaştırmalı ölçüm sonuçlarında görülmektedir. Elde edilen tansiyon ve vücut sıcaklığı ölçüm sonuçları incelenerek çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
True measuring of the immune compremise patient?s body temperature is important for the evaluation of the patient?s vital findings, suspection of infection and the management of antibiotics. Another important subject for the health of human is that the high tension (systolic), low tension (diastolic) and pulse values, handled by the measuring of blood pressure, give information about the stuation of blood vessels and the omission of the blood in the heart ventricle. High blood pressure (hypertension) is one of the important risk factor for ebolism, stroke, heart failure and renal failure. Also the continious low blood pressure (hypotension) informs us about some underlying diseases. Additionally the relation of pulse and temperature is significant. It is seen that for a normal person for each 1 oCon the increasing of body temperature, the pulse value increases 20 beats.By taking into consideration, to use on diagnostic; by using MSP430F169 microcontroller, MPX5050GP pressure sensor, TPM100 temperature sensor interfaced I2C a system has been designed which meters tension by the body temperature and the method of oscillometric. In system, I2C serial communication protocol is used with 0,0625 oC measuring interval with so sensitive body temperature measuring is succeed. At the same time with oscillometric method in measuring tension in laboratory medium calibrated auscultatory method versur other conventional tension measure equipment we observe that oscillometric type approach central then other. Observed tension and temperatures value results many.