Total diz artroplastisi yapılan hastalarda ameliyat sonrası hipotermi kontrolünde yün battaniye ile birlikte elektrikli battaniye kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of use of woolen blanket together with electric blanket for controlling postoperative hypothermia in total knee artrhoplasty patients
- Tez No: 390272
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞENOL ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma; Total Diz Artroplastisi (TDA) yapılan hastalarda ameliyat sonrası hipotermi kontrolunda yün battaniye ile birlikte elektrikli battaniye kullanımının etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma randomize kontrollü müdahale çalışmasıdır. Araştırmanın evrenini; Kastamonu Devlet Hastanesinde TDA ameliyatı yapılan 209 hasta; örneklemini kota örnekleme yöntemi ile seçilen 23 deney ve 23 kontrol olmak üzere toplam 46 hasta oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak veri toplama formları, timpanik termometre, satürasyon ölçüm cihazı, tansiyon aleti, yün battaniye ve elektrikli battaniye kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler SPSS 16.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov, X2, student t, Mann-Whitney-U testleri, ANOVA ile Kruskal Wallis varyans analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre yün battaniye ile birlikte elektrikli battaniye kullanımının, ameliyat sonrası dönemde hastaların ısıtılmasında etkin bir yöntem olduğu ve ısıtılmamış yün battaniye, TDA ameliyatı sonrasında hastaların vücut sıcaklığının yükseltilmesinde yeterli olmadığı saptanmıştır. Ameliyat sonrası dönemde TDA ameliyatı olan hastalarda elektrikli battaniyenin kullanılması, hasta üzerine örtülen yün battaniyenin ısıtılması ve/veya sayısının arttırılmasının hipotermi kontroluna etkisini belirlemeye yönelik çalışmalar yürütülmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess whether if electric blanket together with woolen blanket were effective in the postoperative period at patients with TKA. This research was a randomized controlled intervention study. The population of the study was the TKA patients operated at Kastamonu State Hospital (N=209); the sample with quota sampling was a total of 46 patients, including 23 selected 23 control group. Data collection forms for data collection, tympanic thermometer, saturation meter, sphygmomanometer, woolen blankets and electric blankets were used in research process.The data collected in this study were analyzed using SPSS 16.0 software. To analyze the data; descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov, X2, Student's t, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis analysis of variance ANOVA and linear regression analysis were used. According to the results; it was determined that the use of electric blankets together with woolen blankets was an efficient method of warming for TKA patients and unheated woolen blankets are not sufficient to improve body temperature postoperatively. Studying with large samples and assessing the effectiveness of warmed woolen blankets with determining the number of warmed woolen blanket for enhancing the control of hypothermia is suggested.