GSM üzerinden PC tabanlı araç izleme sistemi tasarımı ve yapımı
Design and construction of a PC based vehicle tracking system via GSM
- Tez No: 287478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BURUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde Araç Takip Sistemlerinin (ATS) uygulama alanları her geçen gün artmaktadır. Ancak artan şehirleşmeyle birlikte binaların sık ve yüksek olduğu bölgelerde, alt geçit ve tünellerde ya da kapalı garaj vb. yerlerde GPS konum bilgileri kesildiğinden araç izleme ve konum belirleme işlemleri kesintiye uğramaktadır. Bu tez çalışmasında, GPS bilgileri ile konum bildiren bir araç takip sistemi tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. GPS bilgilerinin çeşitli sebeplerle kesintiye uğraması durumunda ise GSM şebeke bilgileri yardımıyla yaklaşık konum belirlenmesi sağlanmıştır. Gerçekleştirilen sistem, GSM teknolojisinin sağlamış olduğu servislerden biri olan SMS servisi ile konum bildiren gerçek zamanlı bir araç takip sistemidir. Gerçekleştirilen sistemde bir analog voltaj girişi bulunmaktadır. Bu giriş kullanılarak gerekli olduğunda aracın yakıt düzeyi, ortam sıcaklığı vb. bazı fiziksel büyüklüklerin izleme merkezine iletilmesi sağlanabilir. Ayrıca, cihaz üzerinde bir acil durum butonu mevcut olup, bu buton kullanılarak izleme merkezine anlık konum bilgileri iletilebilmektedir. Bu yönüyle sistem kişisel güvenlik amaçlı olarak kullanılabilir. Sistemin tasarımında MSP430 mikrodenetleyici kullanılarak güç tüketimi düşürülmüştür. Mikrodenetleyicinin programlanmasında C programlama dili kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında, araç takip cihazı ile izleme merkezine gönderilen bilgilerin PC ekranında gözlenebilmesi için Borland Delphi 7.0 ortamında bir araç takip görsel arayüz yazılımı geliştirilmiştir. Araç takip yazılımına MapInfo tabanlı sayısal harita entegre edilerek aracın harita üzerindeki konumunun izlenmesi sağlanmıştır. Yapılan performans testleri ile gerçekleştirilen sistemin etkinliği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, application areas of vehicle tracking systems have been increasing day by day. By increasing urbanization, however, GPS system cannot provide location information in some places like dense urban, underpass, tunnel and covered garage. Therefore, it causes interruption of the vehicle tracking process. In this thesis, an implementation and application of vehicle tracking system informs about location with GPS coordinates have been realized. In case of interruption of GPS location information for some reason, location can be provided approximately with GSM registration information. The system is real time vehicle tracking system which uses SMS, one of the services supplied by GSM technology. The system has also an analog voltage input. Using this input, it is possible to send fuel level, engine temperature or any kind of analog voltage measurement of the vehicle to the monitoring center instantly. Addition to these, there is an emergency button equipped to the device to send instant location info to the monitoring center. Hence, the system can be used for private security. For the system implementation, MSP430 microcontroller has been used and power consumption of the system has been decreased with this µC. During software developing for the microcontroller, it has been used embedded C programming language. In the scope of this thesis, interface software has been developed in Borland Delphi 7.0 medium in order to display location and other information sent by the vehicle tracking device. By integrating a MapInfo based digital map to this interface software, displaying the location of the vehicle on a map has been provided. By the performance measurement, the activity of the realized system has been proven.