Horlama yastığı
Snoring pillow
- Tez No: 287479
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL FATMA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kulak Burun ve Boğaz, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalar uyku bozukluklarının günlük yaşantımızı nasıl etkilediğini açıkça ortaya koymuştur. Ayrıca toplumun genel sağlık ve sosyoekonomik seviyesinin yükselmesi ile beraber horlama ve uyku sırasında solunumun durması (apne) şikayetiyle doktora başvuran hastaların sayısında artış meydana gelmesi bizi bu çalışmaya itmiştir. Horlama da bu uyku bozukluklarından birisidir. Horlama sesi sizden çok, yatağınızı ya da odanızı, hatta aynı çatıyı paylaştığınız kişileri rahatsız eder. Yakınlarda yapılmış bir araştırmaya göre horlayan kişi eşinin uyku süresinde ortalama bir saat azalmaya yol açmakta, yani eşini uykusuz bırakmaktadır. Buda aile yaşamını ciddi bir şekilde tehdit eder. Horlayan kişi alay konusu olur. Bunun yanı sıra horlama, uykuda solunum duraklamaları hastalığının da bir belirtisi olabilir. Horlamanın pek çok nedeni ve değişik tedavi yöntemleri vardır. Bizim sistemimiz horlamaya cerrahi müdahale yapmadan mikrodenetleyici kontrolüyle kompresör tarafından şişirilen yastığın kafa pozisyonu değiştirmesiyle ve yastık şiştiği halde horlama devam ediyorsa titreşim motoruyla hastayı uyararak çare bulmaktır. Çünkü horlama sırt üstü yatış pozisyonuyla ilgili bir gerçektir. Kompresör ve titreşim motoru C programlama diliyle yazılmış 16F877 mikrodenetleyicinin ürettiği sinyal ile kontrol edilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the studies show us how sleep disorders infuluence our daily life. In addition that increasing of general health of society and socioeconomical level increase in the number of patient who comes to the doctor for snoring and cessation of breathing (apnea) and devlopment in the tecnology, in this study it was us. Snoring is one of this condition. According to a study recently made, the person who snores couses to decrease in the average an hour of his wife's sleep, that puts his wife sleepless. This seriously threatens the family life. The person who is sleeping is been ridiculed. Besides this, snoring may be a symptom of the disease of breating pauses. There are many reason and different threatment way of snoring. Our system obviates snoring without surgery by microcontroller to control the compressor which inflates the pillow so that the head position will change. Although the pillow inflates if snoring doesn't stop, it will sitimulates the patient with vibration machine. Because snoring is related with supineposition reality. Compressor and vibration machine controlled by a signal which is produced by 16F877 microcontroller, written with C computer programme.