Mesleki ortaöğretimde M-öğrenme materyallerinin öğrenmeye katkısının incelenmesi
An investigation about contribution of M-learning materials to learning in vocational secondary education
- Tez No: 287486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSAL ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilişim alanındaki gelişmeler eğitim-öğrenim sürecinin etkin, verimli ve tekrarlanabilir şekilde alınmasını kolaylaştırmış günümüzde e-öğrenme, uzaktan öğrenme, web tabanlı öğrenme, sürekli eğitim, hayat boyu öğrenme gibi kavramların oluşmasına ve yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Mobil cihazlar; donanım ve yazılım açısından, klasik telefon görüşmesinin dışında kişisel bilgisayarların yeteneklerine sahip olup, bilgisayarlara göre maliyetinin daha uygun olması kullanım alışkanlıklarının değişmesine sebep olmuş ve sesli iletişim aracı ihtiyacının yanında insanların diğer birçok ihtiyacını karşılar hale gelmiştir. Mobil cihazların kolay taşınabilirliği ve insanların neredeyse her zaman yanlarında bulundurdukları cihazlar olması onları web tabanlı eğitim ya da uzaktan eğitim kavramları için kolaylaştırıcı bir araç olarak daha çok ön plana çıkarmaktadır. Tüm bunlardan yola çıkarak; bu tez çalışmasında, mobil cihazların ortaöğretim öğrencilerine yönelik bir öğrenim platformu modeli haline nasıl getirilebileceği ve katkısının ne olacağının ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda m-öğrenme için bir web platformu oluşturulmuş ve bu platform m-öğrenme sistemi haline dönüştürülerek e-öğrenme m-öğrenme haline getirilmiştir. Kurulan sistem maliyetlerinin minimum seviyede tutulabilmesi için tam açık ve yarı açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılmıştır. Web barındırma hizmeti haricinde hiçbir maliyet gerektirmemektedir. Bu anlamda kısıtlı kaynaklara sahip eğitim kurumları için de uygundur. Kurulan sistemi ortaöğretim öğrencilerinin kullanmaları sağlanarak karşılaşılan problemler, kullanım alışkanlıkları, öğrenime katkısı gibi unsurları ortaya koyabilecek istatistiksel sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The developments on informatics have facilitated the education prosess effectively, efficiently and repeatedly and led to the formation and expansion of concepts such as e-learning, distance learning, web-based learning, continuous learning and lifetime learning. Mobile devices; which have features and abilities of personal computers in addition to making classical telephone calls in terms of hardware and software and being cheaper than computers, have caused to changes on usage habits and started to meet many needs of people other than vocal communication. The easy portability of mobile devices and the reality that they are devices which people always prefer to carry on them, highlight them as a simplifying instrument for web-based or distance learning. Based on these facts; in this thesis study, it is aimed to show how mobile devices could be an education platform model for secondary education students and what would be their contributions. In accordance with this aim, a m-learning web platform has been designed and by transforming it to a m-learning system, e-learning was changed into m-learning. To minimize system costs, open-source codes and free codes have been used. It doesn? t have any costs other than web hosting service costs. For this reason, it is also proper for education institutions which have limited financial & computing resources. Proposed system has been used by secondary education students and statistical results have been presented which might indicate factors such as problems confronted with, usage habits and contributions to learning.