Siyah üzüm posası katkılı mısır cipsi eldesi: Yeni üründe kalite özelliklerinin, antioksidan kapasitenin ve bazı kateşin fenoliklerin izlenmesi
Obtaining of corn chips with black grape pomace: Monitoring of quality properties, antioxidant capacity and some catechin phenolics in new products
  1. Tez No: 287502
  2. Yazar: ALİ GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TOKUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde üzüm suyu sanayiinde ve şaraplık olarak kullanılan Alicante Bouschet üzüm çeşidinin şaraba işlenmesi sonucu ortaya çıkan yan üründen elde edilen üzüm posası tozunun (ÜPT) ekstrüde atıştırmalık cips üretiminde kulanılabilirliği araştırılmıştır.ÜPT, ekstrüde cips karışımına %2, %7 ve %12 oranlarında ve 130 ve 150 ºC'lik işlem sıcaklıklarında ilave edilmiş olup diğer parametrelerin sabit kaldığı koşullar uygulanmıştır.Fonksiyonel katkı maddesi olarak kullanılan Alicante Bouschet ÜPT'nin analitik kalite parametreleri (nem, pH, titrasyon asitliği, kül, majör ve minör mineraller), başlıca fenolik profilleri ve antioksidan aktivitesi belirlenmiş olup mineraller ve antioksidan etkiye sahip fenolik bileşikler açısından zengin bir kaynak olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, it was carried out that utilizing the grape pomace powder (GPP) obtained from winemaking by-product of Alicante Bouschet grape variety used at grape juice sector and winemaking in our country for extrude snack chips manufacturing.GPP was added to extrude snack mixture as 2%, 7% and 12% proportion at 130 and 150 ºC of process temperatures while other operation parameters were constant. The analytical quality parameters (dry matter, pH, titration acidity, ash, major and minor minerals), major phenolic profiles and its antioxidant activity of Alicante Bouschet GPP used as functional food additive was examined. GPP was determined as a rich source for minerals and phenolic compounds which has antioxidant effects.