Az miktarda azot eklenmiş uzun dalga boylu yüzey ışıması yapan lazer yapılar
Investigation of dilute nitrides for long wavelength surface emitting semiconductor lasers
  1. Tez No: 287537
  2. Yazar: MEHMET BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ODUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, az miktarda azot eklenmiş uzun dalgaboylu GaInNAs/GaAs ve GaInNAsSb/GaAs dikey kavite yüzey ışıması yapan (Vertical Cavity Surface Emitting Laser - VCSEL) aygıtlar araştırıldı. Azot eklenmiş GaInAs ve GaInAsSb alaşımların materyal parametreleri hesaplandı ve bu parametrelere azot oranlarının etkileri incelendi. Farklı tabaka sayılarına sahip alt ve üst Bragg yansıtıcıları (DBR) ile aktif bölgelerinde GaInNAs(Sb) bulunan yüzeyden yayımlı bir yarıiletken lazer sistemi dizayn edildi ve tabaka sayısının aygıt parametrelerine etkileri incelendi. İdeal çalışma parametrelerini belirlemek için bant aralığı ve tabaka sayıları hesaplamaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the dilute nitride GaInNAs/GaAs and GaInNAsSb/GaAs quantum wells systems were investigated for Vertical Cavity Surface Emitting Lasers (VCSEL). The effects of adding nitrogen on material parameters of GaInAs and GaInAsSb were studied. The effects of changing periods on top and bottom Distributed Bragg Reflectors (DBRs) were designed and the reflectivity spectrum were investigated. In order to obtain the optimum operation conditions, we carried out the bandgap calculations at different conditions.