Uzun dalgaboylu yarı iletken doyurulabilen soğurucu ayna yapıların teorik olarak incelenmesi
Theoretical analysis of semiconductor saturable absorber mirror strucutures
- Tez No: 378480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ODUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada ultra hızlı lazer kaynaklar için önemli bir unsur haline gelen az miktarda azot eklenmiş kuantum kuyu temelli uzun dalgaboylu yarıiletken doyurulabilen soğurucu ayna (SESAM) yapılar ve uygulamaları teorik olarak araştırıldı. SESAM yapılar kuantum kuyu veya noktalardan oluşturulan, ayna özelliği olan entegre yarıiletken soğurucu yapılardır. Temel özellikleri yeterince yüksek darbe enerjilerinde doygunluğa ulaşınca soğurma oranları azalması ve yansıtma oranlarının artmasıdır. SESAM aygıtların yüksek hızlı lazer üretimi ve yüksek hızlı anahtarlama gibi uygulamaları için temel cihazlardır. Doğrusal olmayan optik yansıtma yüksek tekrarlama oranları ve darbe enerjilerini daha iyi anlayabilmek için kendi kendine başlayan pasif mod kilitlemeli SESAM yapıların incelenmesi gereklidir. SESAM yapılar ve özellikleri, kullanılan materyaller, optik yansıtma parametreleri ve hesaplama yöntemleri araştırıldı, hazırlanan programları yardımı ile grafikleri elde edildi
Özet (Çeviri)
In this study, dilute nitride SESAM based structures and applications have been investigated theoretically. A SESAM is a mirror structure with a layer consisting of quantum wells or quantum dots. The fundamental characteristic of these devices are saturate at sufficiently high pulse energies which results reduction in the absorption and rise in the reflectivity. SESAM devices are useful for high-speed switching and high- technology device applications. At high repetition rates or pulse energies, nonlinear optical reflectivity is required to optimize the self-starting passive mode locking SESAMs. SESAM structures, material and optical reflectivity parameters are theoretically calculated and their graphs are obtained.