DLLME yöntemi ile antimon (III)'ün zenginleştirilmesi, faktöriyel tasarım kullanarak deneysel koşulların optimizasyonu ve FAAS ile tayini
Enrichment of Sb(III) with DLLME, optimization of experimental conditions using factoriel desing and determination of FAAS
- Tez No: 287627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DİVRİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, dispersif sıvı sıvı mikroekstraksiyon (DLLME) yöntemi ile, antimon (III) `ün alevli AAS ile tayini için geliştirildi. Yöntemdeki deneysel değişkenlerin optimizasyonu faktöriyel tasarım ile belirlendi. DLLME yöntemi ile pH 6'da Sb (III) için kantitatif geri kazanma değerleri elde edildi. Geliştirilen yöntem içme suyu, atık su ve termal su örneklerindeki antimon analizine uygulandı. Ortalama geri kazanma değerleri % 93 - 97 aralığında değişirken, standard sapma değerleri % 0,75 ? 1,75 aralığında değişmektedir. Alevli AAS ile tayinlerde gözlenebilme sınırı 0,22 µg/L tayin sınırı da 0,35 µg/L olarak bulunmuştur (3s, N=16)
Özet (Çeviri)
In this study, dispersive liquid-liquid microextraction method was developed for the determination of trace amount of Sb (III) by FAAS. Optimization of experimental variables was determined with factorial design. Recoveries at pH 6 were quantitative for Sb (III) with DLLME system. The developed method was applied to the analysis of the drinking and waste waters as well as thermal water. The average recoveries were in the range of % 93 - 97 % and the standard deviations were in the range of % 0,75-1,75. DLLME-AAS method, detection limit was found as 0,22 µg L-1 and quantification limit was found 0,35 µgL-1 for Sb (III).