Eser düzeydeki demir, altın ve palladyumun dispersif sıvı sıvı mikroekstraksiyon yöntemi ile seçimli ekstraksiyonu
Selective extraction of iron, gold and palladium with dispersive liquid liquid microextraction method
- Tez No: 517062
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DİVRİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, eser düzeydeki demir, altın, altın ve paladyumun seçimli ekstraksiyonu ve tayini için dispersif sıvı sıvı mikroekstraksiyon (DLLME) yöntemi geliştirildi. Analitler, mikro örneklemeli injeksiyon sistemli alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayin edildi. DLLME'yi etkileyen ana değişkenler olarak örnek çözeltisinin pH'ı, ligand olarak kullanılan karmin miktarı, ekstraksiyon ve dispersif çözücü türü ve hacimleri optimize edildi. 5 mL örnek hacmi, 0,2 mg karmin, ekstraksiyon çözücüsü olarak 250 μL CHCl3, dispersif çözücü olarak 1 mL aseton kullanılarak optimum koşullar belirlendi ve bu koşullarda kantitatif geri kazanma değerleri elde edildi. Deriştirme faktörü 10 olarak bulundu. Demir, altın ve paladyumun DLLME için matriks iyon etkileri incelendi. Geliştirilen yöntem içme suyu, atık su ve termal su örneklerinin tayinine uygulandı.
Özet (Çeviri)
Dispersive liquid-liquid micro extraction (DLLME) method has been developed for work the selective extraction and determination of gold, palladium and iron in this work. The analytes were determined by flame atomic absorption spectrometry with micro sample injection system. Extraction, dispersive solvent types and volumes, pH and the amount of carmine used as the ligand were optimized as the main variables affecting the DLLME. 5 mL of sample volume, 0,2 mg of carmine, 250 μL of CHCl3 as extraction solvent, 1 mL of acetone as a dispersive solvent were determined as optimum conditions and also quantitative recovery values were obtained under these conditions. Preconcentration factor found as 10. The effects of matrix ion have been studied for iron, gold and palladium DLLME. The developed method was applied to the analysis of the drinking and waste waters as well as thermal water.