Bazı karsinojenik ve toksik bileşiklerin beyaz-çürükçül funguslarla biyolojik yıkımı
  1. Tez No: 28763
  2. Yazar: MÜNEVVER ARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF KOLANKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada beyaz-çürükçül fungusların toksik-mutajenik ve karsinojenik özelliklere sahip çok sayıda organik bileşiği yıkabilme özelliğinden yola çıkarak; yine aynı özelliklere sahip olan organik klorlu insektisitler içinde yer alan pp'DDT, Lindan ve Heptaklor'un söz konusu funguslarla yıkılmasında etkili fizyolojik koşullar saptanmış olup, söz konusu maddelerin ve metabolitlerinin fareler üzerinde oluşturabileceği toksik etkiler araştırılmıştır. Fizyolojik koşulların saptanmasına ilişkin çalışmalarda; pp'DDTnin ve Lindan'ın yıkımında Pleurotus sajor-cajıtnun, Heptaklor'un yıkımında ise Phanerochaete chrysosporium'un etkili olduğu saptanmıştır. pp'DDT, Lindan ve Heptaklor'un yıkımında, optimum pH'nın 5, inkübasyon süresinin 15-20 gün olduğu, inkübasyon sıcaklığının pp'DDT ve Lindan için 30°C, Heptaklor için 30-35°C, konsantrasyonun pp'DDT için 75 ^M, Lindan ve Heptaklor için 50 jj.M olduğu saptanmıştır. Ayrıca söz konusu maddelerin inkübasyon ortamına üremenin başlangıcında eklenmesinin yıkımı arttırıcı bir etkisi olduğu da saptanmıştır. Optimum fizyolojik koşullar uygulandığında maksimum yıkım oranları pp'DDT için %99.94, Lindan için %89.11, Heptaklor için %97.30 olarak bulunmuştur. Toksik değerlendirmeler ile ilgili çalışmalarda söz konusu maddelerin öncelikle LD50 dozları saptanmış; bu maddelerin ve metabolitlerinin farelerin kanındaki şekilli elemanlar üzerine etkisi incelenmiştir. LD50 dozu pp'DDT için 92.50 mgr./kgr., Lindan ve Heptaklor için ise 97.50 mgr./kgr. bulunmuştur. Farelerde %50 ölüme neden olan konsantrasyondaki maddelerin uygun fizyolojik koşullarda etkili funguslarla yıkımı ile oluşan metabolitler farelere uygulandığında, farelerin hiç birinde ölüme yol açmadığı görülmüştür. Ayrıca kontrol gurubu esas alınarak yapılan denemelerde, kullanılan organik klorlu bileşikler doğrudan uygulandığında, kanın şekilli elemanları üzerine niceliksel bir etki gösterirken, metabolitlerin farklı bir etki yaratmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, starting from the degradation property of white-rote fungi on many organic compounds with toxic-mutagenic and carcinogenic characteristics, the physiological conditions effective during the degradation of pp'DDT, Lindane and Heptachlor, organic chlorine containing insecticides with the same characteristics, by these fungi have been determined. The toxic effects of these substances and metabolites might have on mice were also investigated. In the studies related to determining physiological conditions, it was found that Pleurotus sajor-caju was effective in the degradation of pp'DDT and Lindane, while Phanerochaete chrysosporium was responsible for the degradation of Heptachlor. During the degradation of pp'DDT, Lindane and Heptachlor, optimum pH was found to be 5, incubation period 15- 20 days, and incubation temperatures 30 °C for pp'DDT and Lindane, and 30-35 °C for Heptachlor, while concentrations were determined as 75 ^M for pp'DDT, and 50 \M for Lindane and Heptachlor. Also enhancing effects, of the addition of the mentioned substances to the incubation medium at initial stages of growth, on degradation were observed. Optimum physiological conditions being provided, maximum degradation rates were found to be 99.94% for pp'DDT, 89.11% for Lindane, 97.30% for Heptachlor. In the studies related to toxic evaluations, after identifying LD50 doses for these substances, their effects on cells in the blood of mice were investigated. LD50 doses were found to be 92.50 mgr./kgr. for pp'DDT, 97.50 mgr./kgr. for Lindane and Heptachlor. When concentration of substances normally cause death in mice by 50% are applied as metabolites formed using fungi effective under suitable physiological conditions, no deaths were observed. On the other hand, taking the control group as base, it was observed that when organic chlorine-containing compounds are applied directly, there was quantitative effects on the blood cells while no differential effects of metabolites are seen.