Gelir dağılımı teorileri ve politikaları: Türkiye'de gelir dağılımı-yoksulluk sorunu
Income distribution theories and policies: income distribution-poverty problem in Turkey
  1. Tez No: 287644
  2. Yazar: DUYGU YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Türkiye'de her dönemde gündemde olan gelir dağılımındaki dengesizlik sorunu; uygulanan yanlış politikalar, ekonomik ve politik istikrarsızlılar nedeniyle, bugün üzerinde önemle durulması gereken bir sorun halini almıştır.Gelir dağılımındaki bozukluğun artması yoksulluk sorununu da beraberinde getirmiştir. Yoksulluk bir neden değil bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda gelir dağılımı ile yoksulluk arasında sıkı bir ilişki söz konusudur. Bölgesel farklılıklar, siyasi kaygılar, ekonomik krizler eğitimde ve sağlıkta fırsat eşitliğinin sağlanamaması, hızlı nüfus artışı ve göç olgusu gelir dağılımındaki bozukluğun artmasına neden olarak yoksulluğun boyutunu daha da genişletmiştir.Günümüzde yaşanan yoksulluk sorununun ekonomik yönünün yanında sosyolojik ve psikolojik yönü de ortaya çıkmıştır. Bu durum, sorun çözmede ekonomik önlemlerin yeterli olmayacağı; bunun yanında sosyal kalkınma programları ve insana yapılan yatırımlara ihtiyaç duyulacağı sonucunu doğurmuştur.Tezde gelir dağılımı, yoksulluk kavramları ve mücadele yöntemleri üzerinde durularak Türkiye'deki durum incelenmiştir. Sorunun çözümüne yönelik öneriler ve yaklaşımlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.Kamu sosyal transfer harcamalarının yoksulluğu azaltıcı etkisi, kurulan Basit Doğrusal Regresyon Analizi yöntemi ile incelenmiş ve sonuçlar iktisadi beklentilere uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The problem of imbalance in the distribution of income in each period on the agenda in Turkey, because of the adopted false policies, economic and politic instabilities, today has become an issue that requires serious attention.Increase in defect in the distribution of income brought about the problem of poverty. Emerges as a result not a cause of poverty. In this sense, there is a strong relationship between income distribution and poverty. Regional diversities, political concerns, economic crisis, lack of opportunities in education and health, rapid population growth to cause the increase of defect in income distribution enlarged the poverty.Today, the problem of poverty in addition to the economic aspects of sociological and psychological aspect has emerged. This situation, economic precaution will not be enough to solve the problem, besides, it has resulted in, to need to the social development programmes and investments to human. In this thesis, income distribution, poverty concepts and methods to combat the situation in Turkey was examined. Suggestions and approaches for the solution of the problem has been verified.Social transfer expenditures reducing effects of poverty were examined with Least Square Method and results found to suitable with economic demands.