Türkiye'de yoksullukla mücadele programlarının etkinliği
Effectiveness of poverty reduction programs in Turkey
  1. Tez No: 590178
  2. Yazar: ELİF TAN MEYTİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖNDERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Türkiye örneğinde, yoksulluğun boyutlarını ve sosyal politikalar bağlamında uygulanan yoksullukla mücadele programlarının yoksulluk üzerindeki etkinliğini ortaya koyma amacı taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, yoksulluk olgusunun kavramsal boyutlarına ilişkin teorik bir çerçeve çizmekte ve yoksulluğun gelir yetersizliği kabul edilmesi noktasından, kişilerin kendilerini gerçekleştirebilecekleri yapabilirliklerden yoksun olmaları anlayışına uzanan teorilere değinmektedir. Ardından gelir dağılımı eşitsizliği, yoksulluğun toplumsal hayat yansımaları ve insani gelişme gibi yoksulluk göstergeleri üzerinden Türkiye'nin yoksulluk profilini ve Türkiye'de yoksulluğun, dünyanın her yerinde olduğu gibi çok boyutlu yaşandığını ortaya koymaktadır. Çalışmanın devamında sosyal politikalar çerçevesinde Türkiye'de uygulanmakta olan yoksullukla mücadele uygulamaları ele alınmakta ve bu uygulamaların yoksulluk üzerindeki etkinlikleri analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to expose the dimensions of poverty and the effectiveness of poverty reduction programs against poverty in the context of social policies on Turkey basis. In line with this objective, the study draws a theoretical framework on the conceptual dimensions of the poverty fact and touches on the theories extending from the point where the poverty is accepted as income deprivation to the approach that people are lacking in capabilities that they could actualize themselves. Then, it presents Turkey's poverty profile by means of poverty indicators such as income inequality, social life reflections of poverty and human development and it also presents that the poverty in Turkey is experienced multidimensional like the rest of the world. Later in the study, poverty fighting practices those executed in Turkey are studied within the scope of social policies and the effectiveness of these practices on poverty is analyzed.