Güvercinkayası kerpiç karakterizasyonu
Güvercinkayası adobe carachterization
  1. Tez No: 287658
  2. Yazar: SİNA NOEİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Güvercinkayası'nda bulunan kerpiç harçlarının görsel analizi, tane boyutu dağılımı analizi, Hidrometre analizi, Atterberg limitlerinin belirlenmesi, kalsinasyon ve asitle muameleden sonra stereo ve polarizan mikroskop, petrografik, XRD (X Ray Diffraction) ve ICP (Inductiveli Coupled Plasma), SEM-EDX ve BET analiz yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Bu analizlerle kerpiç harç ve sıvaların içerikleri belirlenmiş, dönemine ait harç ve sıva teknolojisi belirlenerek referans değer olarak literatüre katkı sağlanmasının yanında onarım aşamasında benzerlerinin üretilmesi için harç ve sıva karışımları tespit edilecektir
Özet (Çeviri)
In this study, the adobe mortars and mud bricks from Güvercinkayası excavation will be analysis by using visual, Hidrometry, Atterberg Limits, calcinations, acid reaction, spot test, analytical methods, texture (stereo microscope), Petrographic, XRD, ICP-MS, SEM-EDX and BET. By carrying these analytical methods, the composition and the technologies of adobe mortars and mud bricks will be identified. By using these compositions in restoration mortars, the production technology of mortars will not change and physico-mechanical stresses on original material will be prevented.