Güvercinkayası: Prehistorik kültür mirası alan yönetimi ve yönetim planlarının hazırlanması
Güvercinkayasi: Prehistoric cultural heritage, site management and preparing management plans
  1. Tez No: 287741
  2. Yazar: ABDULLAH HACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜLÇUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma; Orta Kalkolitik Çağ'a (M.Ö. 5200-4750) tarihlenen Güvercinkayası Yerleşmesi'nin, çevresindeki kültür öğeleriyle birlikte sürdürülebilir bir şekilde korunmasını sağlayacak Arkeolojik Miras Yönetim Planı'nı hazırlamayı amaçlamaktadır. Türkiye'de gerek arkeolojik alanların yoğunluğu, gerekse sosyolojik ve ekonomik farklılıklar, ülkemize özgü yeni ilkelerin hazırlanmasını zorunlu kılmaktadır. Çalışmamda bu amaçla, arkeolojik yerleşmelerin alan yönetimi ve yönetim planlarının hazırlanmasına ilişkin ulusal ve uluslararası yasal mevzuat ile literatür incelenmiştir. Kültür Mirası Yönetimi'nin uluslararası düzeyde kabul görmüş kuramsal tanımları ve uygulama örnekleri üzerinde durulduktan sonra, Güvercinkayası'nın çevresindeki kültür varlıkları ve sosyal doku ile birlikte sürdürülebilir korunmasını amaçlayan ?Güvercinkayası Yönetim Planı? hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prepare Archaeological Heritage Management Plan purposing the sustainable protection of the cultural property of the Güvercinkayası Settlement which is dated to the Middle Chalkolitchic Period (5200B.C.-4750 B.C.) and its Interaction Site. Both the intensity of archeological sites and sociological and economic differences in Turkey necessiate prepration of new principles which are peculiar to our country. For this purpose, in my study, I examined the national and international legal statue and literature regarding field management of archeological sites and preparation of management plans. After elaborating internationally accepted theoretical definitions of Cultural Heritage Management and examples of implementation, the ?Güvercinkayası Magament Plan? was prepared, which aimed to ensure the sustainable protection of cultural assests in its surrounding along with the social texture.