Grameen Bank micro-credit program's impact on women's economic empowerment: The case for Bangladesh and Turkey
Grameen Bank mikrokredi programının kadınların ekonomik açıdan güçlendirilmesi üzerine etkisi: Bangladeş ve Türkiye için olgu
  1. Tez No: 287665
  2. Yazar: HEMIN ASHRAFI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Mikro-kredi kavramının dünya çapında bir odak noktası haline gelmesi 1983 yılında Bangladeş'te Grameen Bank'ın kurulmasıyla meydana gelmiştir. Türkiye'de Grameen replikasyon programı 2003 yılında Türkiye Grameen Mikro-kredi Projesi (TGMP)'nin hayata geçirilmesiyle başlamıştır. Grameen Bank'ın sağladığı mikro-kredi hizmetleri yoluyla kadınlar kendine yeten, güçlenmiş bireyler haline gelebilmekte, aynı zamanda ailelerinin sosyo-ekonomik durumlarını yükseltebilmektedir. Sonuç olarak, mikro-kredi toplumun en fakir kesimlerinin ekonomik açıdan güçlenmeleri için büyük bir firsattır.Bu tezin amacı, Bangladeş'te kurulmuş olan Grameen Bank (GBB) ve Türkiye'de kurulmuş olan TGMP'nin yoksulluğun giderilmesi ve kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi alanlarındaki rol, etki, işleme mekanizması ve sürdürülebilir başarısını incelemek ve değerlendirmektir. Çalışma, TGMP üyeleri durumunda kredi performansları (hem verilen kredilerin parasal miktarı hem de verilen kredi sayısı bazında) ile üyelik süresi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Program üyelerinin krediyi almalarından sonra geçen süreye bağlı olarak ekonomik ilerleme ve güçlenmelerinin ölçüldüğu bir regresyon modeli yoluyla ampirik bir çalışma yapılmıştır. Sonuçlar TGMP kredi programı ile ilişkinin, üyelerin kredi performansı üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu çalışma ayrıca TGMP tarafından yayınlanan bazı göstergeleri kullanarak üyelerin kademeli olarak sosyo-ekonomik güce nasıl kavuşabileceğini incelemektedir. Genel değerlendirmeler fakirliğin azaltılmasında GBB ve TGMP'nin pozitif bir etkisi olduğunu gostermektedir. Bu çalışma, hem Grameen Bank hem de onun replikasyonu olan TGMP ile ilişki sayesinde kadınların kendine yeten bireyler olabileceği ve ekonomik güce kavuşarak yoksulluklarından kurtulabilecekleri sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Micro-credit concept came into the strong focus worldwide since the establishment of the Grameen Bank in Bangladesh in 1983 as an individual bank. In Turkey, the Grameen Bank replication program has started in 2003 through the founding of the Turkish Grameen Micro-credit project (TGMP). Through Grameen Bank micro-credit services women can be self-sufficient, empowered and they can raise their families' socio economic conditions at the same time. As a whole, micro- credit is a big scope for the poorest part in societies to gain economic empowerment.This thesis aims to study and evaluate the role, impact, operational mechanism, and sustainable success of Grameen Bank Bangladesh (GBB) and TGMP in Turkey in poverty alleviation by creating the way of achieving women's economic empowerment. The study analyzes the relationship of loan performances (both in amount and number of loans) with membership time period in case of TGMP members for achieving economic empowerment. An empirical study has been carried out on the basis of a regression model where the economic graduation and empowerment of members are quantified in terms of time after which they cease to take the loans.The results find that the association with TGMP loan program has a positive impact on its members' loan performances. Moreover, using some poverty-free indicators declared by TGMP, this study also examines how the members can achieve socio-economic empowerment gradually. The overall evaluations find a positive impact of the GBB and TGMP in poverty eradication. The study concludes that through the association of the Grameen Bank as well as its replication micro-credit program of TGMP, women can be self-sufficient and get rid of their extreme poverty by achieving economic empowerment.