Yükseköğretim kurumlarında kurumsal itibarın öğrenci tercihleri üzerindeki rolü: Vakıf üniversitelerinde bir araştırma
The role of corporate reputation of higher education institutions on students choices: A study at institutions of higher education established by foundations
- Tez No: 287671
- Danışmanlar: PROF. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında kurumsal itibarın öğrenci tercihleri üzerindeki rolünü belirlemeye yöneliktir. Çalışmanın amacı, öğrencilerin, üniversite tercih aşamasında, göz önünde bulundurdukları faktörleri ortaya koymak; kurumsal itibara ne derecede önem verdiklerini belirlemek; hangi kurumsal itibar faktörlerinin ön plana çıktıklarını saptamak; kurumsal itibar algısı açısından, değişik özelliklere sahip öğrenciler arasında farklılıklar olup olmadığını belirlemektir.Bu amaçla geliştirilen ölçekte kullanılan kurumsal itibar boyutları; eğitim , altyapı, sosyal hayat, coğrafi konum, vizyon ve liderlik, topluma ve çevreye karşı sorumluluk, kurum çalışanları, finansal güç, uluslararasılaşma, mezunlar olarak tanımlanmıştır. Öğrenci Özellikleri ise Burslu/Burssuz, Türkçe-Matematik/Fen Bilimleri, Fakülte Türü, Ailenin Eğitimi, Lise Başarı Düzeyi, Yaşanılan Şehir, Mezun Olunan Lisenin Türü, Lise Mezuniyetinden İtibaren, Üniversiteyi Kazanana Kadar Geçen Süre, Cinsiyet, Üniversite Sınavı Başarı Sıralaması olarak belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan istatistikî analizler, frekans dağılımları, ortalama, standart sapma, ANOVA ve T-testidir.Hipotezler, ANOVA, T-testi kullanılarak test edilmiştir ve anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin, üniversite tercih aşamasında kurumsal itibarı göz önünde bulundurduklarını ortaya koymuştur. Kurumsal itibar boyutlarından uluslararası faaliyetlere, eğitim ve kurum çalışanları boyutlarına tüm öğrencilerin önem verdikleri görülmektedir. Bununla beraber farklı özelliklere sahip öğrenci grupları arasında kurumsal itibar algısı açısından anlamlı farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is designed to determine the role of corporate reputation of higher education institutions on students? choices. The study aims to determine the factors considered by students at the stage of university selection; to identify the level that students give importance to corporate reputation; to determine which corporate reputation elements stand out; to specify whether there are differences in the perceptions regarding corporate reputation of students with different characteristics.In the scale developed for this study, the dimensions of corporate reputation have been defined as; infrastructure, social life, geographical location, vision and leadership, responsibility towards society and the environment, corporate staff, financial strength, internationalization and graduates. Students characteristics have been defined as Bursar/Non-Scholarship Student, Turkish-Mathematics/Science, Faculty Type, Education of the Family, High School Performance Level, City of Residence, Type of High School Graduated From, the Duration of Entering into University after High School Graduation, Gender, Rank in the University Entrance Exam. The statistical analyses used in the study are frequency distributions, means, standard deviation, ANOVA and the T-Test.Hypotheses have been tested by using ANOVA and T-Test and significant results have been reached. The results of the study have put forth that students consider corporate reputation at the point of selecting a university to attend. One may recognize that of the dimensions of corporate reputation, all students give importance to international activities and academic and corporate staff dimensions. In addition, the study has identified that there are significant differences amongst students groups with regards to their perception of corporate reputation.