Stanislavski Sistemi ve bu bağlamda metot oyunculuğu'nun süreç içinde gelişimi
The Stanislavski System and the evolution process of method acting in this context
  1. Tez No: 287688
  2. Yazar: NAZIM UĞUR ÖZÜAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET BİRKİYE
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Nazım Uğur Özüaydın'ın ?Stanislavski Sistemi ve Bu Bağlamda Metot Oyunculuğu'nun Süreç İçinde Gelişimi? adlı tez çalışması, oyunculukta psikolojik gerçekçilik kapsamında ortaya konmuş olan Stanislavski Sistemi ve Metot Oyunculuğu'nu incelemektedir. İncelemenin odağını, Sistem ve Metot'ta ortaya konmuş olan yöntem ve bu yöntemlere bağlı teknikler oluşturur. İnceleme sürecinde, söz konusu yöntem ve tekniklerin biçimlenmesinde etkili olan estetik düşünce ve bilimsel kuramlar araştırılmış, tekniklere yaklaşımda ortak ve karşıt görüşler değerlendirilerek tekniklerin süreç içindeki değişim ve gelişimi açığa çıkarılmaya çalışılmış; oyunculukta psikolojik gerçekçi anlayış kapsamında, bilinçaltına bilinçli teknikler yoluyla ulaşma, yaratıcı ruh durumunu uyarma, esini kontrol altına alma, duygu ve eylemde sahicilik, karakter yaratma ve rolü yaşama kavramlarının üzerinde geniş çaplı bir inceleme yapılmıştır. Tezde, Sistem ve Metot'ta ortaya konan oyunculuk yöntem ve tekniklerinin oluşum ve gelişimlerinin analiz edilmesi, oyuncu için işlevselliklerinin değerlendirilmesi ve yapılan analiz ve değerlendirmeler doğrultusunda yeniden sınıflandırılarak, yeni ve kapsamlı bir düzenleme oluşturulması amaçlanmıştır. Tezin kapsamına, Stanislavski Sistemi ve Metot Oyunculuğu'nun oluşumunda ve gelişiminde doğrudan veya dolaylı olarak rol oynamış tiyatro adamlarının ve bu süreçte kuramlarından yararlanılan psikolog ve fizyologların çalışmaları girmektedir. Oyunculukta psikolojik gerçekçilik anlayışının temel önermesi olan, ?seyircinin hissetmesi istenen duyguları oyuncunun da hissetmesi gerekliliği?ni reddeden oyunculuk ekol ve yaklaşımları, tezin kapsamı dışındadır.
Özet (Çeviri)
Nazım Uğur Özüaydın?s thesis study named ?The Stanislavski System and The Evolution Process of Method Acting in This Context?, examines the Stanislavski System and Method Acting produced within the scope of psychological realism in acting. The focus of the research is the methods and techniques produced within the System and the Method. In the research process, the aesthetic thoughts and scientific theories that are efficient in the formation of the methods and techniques in question are investigated, the shift and evolution of the techniques in process are tried to be revealed by considering the common and opposing arguments on approaching to the techniques; there had been a wide ranging investigation on the concepts of reaching to subconscious by conscious techniques, stimulating the creative mood, controlling the inspiration, reality of emotion and action, creating a character and living the role within the scope of psychological realism in acting. In the thesis, analyzing the creation and evolution of the techniques produced within the System and the Method, considering the functionalities for the actor and with reclassifying towards the analysis and the considerations that have been done, making a new and extensive regulation have been aimed. The studies of the theatre people who has a direct or indirect role in the creation and evolution of The Stanislavski System and Method Acting, and the studies of psychologists and physiologists whose theories have been utilised in this process are in the scope of the thesis. The schools and approaches of acting that refuses the main premise of the concept of psychological realism in acting, which is ?the requirement of the emotions that are expected to be felt by the audience must also be felt by the actor? are out of the scope of the thesis.