Stanislavski Sistemi'nin opera oyunculuğu dersi bağlamında incelenmesi
The examination of the Stanislavski System within the context of opera acting instruction
  1. Tez No: 851310
  2. Yazar: YILMAZ KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. ASLI YILMAZ DAVUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Hem vokal hem de sahne performansının bir kombinasyonu olan opera sanatının eğitiminde 'sahne performansı' alanına ilişkin yeterli kaynak bulunmayışından hareketle kaleme alınan bu tezde Stanislavski Sistemi incelenmiş ve sistemin şarkıcı- oyuncuların eğitimine nasıl uyarlanabileceği araştırılmıştır. Çalışmanın nihai hedefi, 'Sistem'in temel kavramları ve Stanislavski'nin önerilerinden hareketle opera bölümlerindeki oyunculuk derslerinde işlevsel olabilecek teorik ve pratik içerik oluşturmaktır. Birinci bölümde psikolojik gerçekçi oyunculuk anlayışının kurucu isimlerinden olan Konstantin Stanislavski'nin sanat anlayışını ve bu doğrultuda geliştirdiği sistemini biçimlendiren etmenler tarihsel bir bağlamda özetlenmiştir. İkinci bölümün yazılış amacı Stanislavski'nin önerdiği uygulamaların içerik ve amaçlarının kavranmasını sağlayacak teorik altyapıyı sunmaktır. Üçüncü bölümde Stanislavski'nin Bolşoy Opera Stüdyosu'nda yürüttüğü çalışmalar baz alınmış; şarkıcıların eğitimi için öncelikli olan temel kavramlar belirlenerek modüller halinde incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölüm ise“Figaro'nun Düğünü”operasındaki sahneler üzerine opera öğrencileriyle yapılan oyunculuk çalışmaları eşliğinde hazırlanmış; bu denemeler ekseninde, Sistem'in şarkıcı eğitimi pratiğine nasıl uyarlanabileceğine ilişkin bir örnek taslak sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, written due to the lack of sufficient resources regarding the 'stage performance' aspect in the education of opera, which is a combination of both vocal and stage performance, explores the application of the Stanislavski System. The research investigates how the system can be adapted to the training of singer-actors. The ultimate goal of the study is to create theoretical and practical content that can be functional in acting classes within opera departments, based on the fundamental concepts of the 'System' and Stanislavski's recommendations. In the first section, the artistic approach of Konstantin Stanislavski, one of the founding figures of psychological realism in acting, and the factors shaping his system are summarized in a historical context. The purpose of the second section is to provide a theoretical foundation for understanding the content and objectives of Stanislavski's proposed practices. The third section is based on Stanislavski's work at the Bolshoi Opera Studio, identifying fundamental concepts crucial for singer training and examining them in modular form. The fourth section is prepared with acting exercises conducted with opera students on scenes from“The Marriage of Figaro.”Through these experiments, an example draft is provided on how the 'System' can be adapted to singer training practices.