Lise öğrencilerinde mükemmeliyetçilik ve saldırganlık ilişkisi
The relationship between perfectionism and aggressiveness
- Tez No: 287702
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT ARMAĞAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma; lise öğrencilerinin mükemmeliyetçilik ve saldırganlık düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemeyi ve öğrencilerinin mükemmeliyetçilik ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu, Buss-Durkee Saldırganlık Ölçeği ve Frost Çok Boyutlu Mükemmellik Ölçeği; 2010-2011 eğitim öğretim yılında, İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesindeki bir Anadolu Lisesi ile bir Anadolu Meslek Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi, Fatih İlçesindeki bir Anadolu Lisesi ile bir Anadolu Meslek Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi'nde okumakta olan 9., 10., 11. ve 12. sınıfta eğitim gören 817 öğrenciye uygulanmıştır.Elde edilen verilerin analizinde, Pearson Moment Korelasyon Katsayısı, Çoklu Regresyon Analizi, İlişkisiz Grup T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Tukey Testi, Kruskal Wallis-H Testi ve Mann Whitney- U Testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, lise öğrencilerinin demografik özelliklerine göre de mükemmeliyetçilik ve saldırganlık düzeylerinin farklılık gösterdiği, lise öğrencilerinin saldırganlık alt boyutu olan düşmanlık ile mükemmeliyetçilik alt boyutu olan düzen dışında kalan tüm saldırganlık ve mükemmeliyetçilik alt boyutları arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkilerin olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca öğrencilerin düzenle ilgili mükemmeliyetçilik tutumlarının saldırganlık düzeylerini negatif olarak etkilediği, diğer mükemmeliyetçilik tutumlarının ise saldırganlık düzeylerini pozitif olarak etkilediği ortaya konulmuştur. Diğer bir ifade ile lise öğrencilerinin düzene ilişkin mükemmeliyetçilik tutumları arttıkça saldırganlık düzeyleri azalmakta, diğer mükemmeliyetçilik boyutlarına ilişkin tutumları arttığında ise saldırganlık davranışları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to examine the perfectionism and aggression levels of the high school students in terms of different variables, and to determine the relationship between perfectionism and agression levels of the high school students.To fulfil the purpose of the research, in 2010-2011 academic year, 817 the students who have been studying the 9th, 10th, 11th, and 12th class of the Anatolian High School , Technical High School and Industrial Vocational High School in the district of Gaziosmanpasa province and an Anatolian Vocational High School, Technical High School and Industrial Vocational High School in the district of Fatih Province in Istanbul city were applied the Buss-Durkee Aggression Scale, the Frost Multidimensional Perfectionism Scale, and personal information form.Pearson Moment Correlation Coefficient, Multiple Linear Regression, Independent Samples t Test, One Way ANOVA, Tukey Test, Kruskal Wallis-H Test and Mann Whitney-U Test were used to analyze and evaluate the data.As the result of this research, it is concluded that high school students' level of perfectionism and aggression differentiates in respect to students? demographic characteristics. It is found that there is a significant difference between all subscales except hostility and order subscales. Also, it has been determined that the students? attitudes related to ordeer have a negative affect on levels of aggression, and the other attitudes related to perfectionism have a positive affect on the aggression levels. In other words, when the attitudes of the high school students related to ordersubscale increase in contrast the level of aggression decreases, and while the attitudes related to other dimensions of perfectionism increase, the level of aggression increases.