Cumhuriyet Dönemi bestecilerinden Okan Demiriş'in ''IV. Murat' ile Selman Ada'nın ''Ali Baba ve Kırk Haramiler'' operalarının incelenmesi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of the operas which has Republic Period' composers Okan Demiris ''Ali Baba ve Kırk Haramiler'' and Selman Ada ''IV. Murat''
  1. Tez No: 287701
  2. Yazar: İLKER İŞSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN GÜREL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Bale ve Dans, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte başlayan yenilikçi hareketler, her alanda olduğu gibi, müzik alanında da bize birçok yeniliği getirmiş, Batı'nın müzik alanındaki teori ve sistematiğini öğrenmemizi sağlamıştır. Cumhuriyet Dönemi'nin son dönem bestecilerinden olan Okan Demiriş ve Selman Ada da, Türk ezgi, ritim ve motiflerine eserlerinde yer vererek, özellikle vokal müziğimize yepyeni bir boyut kazandırmış, Cumhuriyet Dönemimizin çok değerli iki bestecisidir. Bu iki bestecimizin incelediğim ve karşılaştırdığım eserleri ise, opera sanatımızın en değerli ve en çok sahnelenen opera yapıtlarındandır. Bunun yanı sıra, ``IV. Murat'' operasının gerçeklere dayanan ciddi bir opera (Opera Seria) olması ve ``Ali Baba ve Kırk Haramiler'' operasının ise eğlenceli bir masal olması (Opera Comique), her iki operanın da farklı ele alınış ve yorumlanmalarına neden olmuştur. Bunun neticesinde, birbirinden her yönüyle ayrılan bu iki operayı, birçok açıdan inceleme ve karşılaştırmalarını yapabilme olanağı buldum. Sonuç olarak; bu Sanatta Yeterlilik çalışması; sadece bu iki değerli insanın iki operasını; eserlerin konuları ve konuların işlenişlerini, sahnelenişleri (anlatım), dekor ve kostümleri ile vokal ve orkestral açıdan müzikal anlatımlarının incelenmesi ve karşılaştırılması ile kalmayıp aynı zamanda yakın tarihimizden bugüne hangi yollardan geçerek ulaştığımızın da kısa bir özetini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Reformist movements that started with the proclamation of the republic brought innovations in the filed of music as well as in all fields, and ensured the knowledge of theory and systematic in the field of music of West. The very valuable composers of the late Republican Period, Okan Demiriş and Selman Ada, created Turkish tunes, rhythm and motifs, and brought a new dimension to our vocal music, in particular. Creations of the aforementioned composers investigated and compared by me are the most valuable and the most produced opera works of our opera art. Along with that, the seriousness of `IV. Murat? (Murat The Fourth) opera based on real facts (Opera Seria), and the fact that `Ali Baba ve Kırk Haramiler? (Ali Baba and Forty Thieves) is a funny tale (Opera Comique), led up to handling and rendering of these two operas in different ways. In consequence, I found an opportunity to investigate and compare these two operas differing from each other to the core in terms of many aspects. As a result: A sufficiency study of this Art not only investigates and compares the aforementioned operas created by two valuable persons in terms of their themes and handling the themes, producing (narration), décor, costumes, vocal and orchestral aspects, but also contains a short summary with regard to how these musical representations traversed path from the recent history up to the present.