Döviz kuru ve faiz oranının diş ticaret üzerine etkisi: Türkiye uygulaması
The effect of exchange rate and interest rate on foreign trade: The case of Turkey
- Tez No: 287703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, döviz kuru ve faiz oranının dış ticaret üzerindeki etkilerinin varlığını Etki-Tepki Fonksiyonları ile araştırmaktadır. Döviz kuru sistemleri, döviz kuru ve faiz oranının dış ticaret ile ilişkileri açıklandıktan sonra Türkiye'de 1980-2010 döneminde uygulanan iktisat politikaları döviz kuru, faiz oranı ve dış ticaret çerçevesinde değerlendirilmektedir. 1980 yılından günümüze yaşanan ekonomik krizler ayrı bölümler olarak incelenmiştir. Döviz kuru, faiz oranı, ihracat, ithalat ve milli gelir verileri kullanılarak Etki-Tepki fonksiyonları oluşturulmuş ve döviz kuru ile faiz oranındaki şokların ihracat, ithalat ve milli gelire yansımaları test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the existence of the effects of exchange rate and interest rate on foreign trade by means of Impulse-Response functions. After explaining exchange rate regimes and the relationship between exchange rate, interest rate and foreign trade, the economic policies between 1980-2010 are evaluated in terms of exchange rate, interest rate and foreign trade. The economic crises from 1980 up to this point are examined as separate parts. Using exchange rate, interest rate, export, import and national income data for the period 1989:1-2010:3, Impulse-Response functions are set and reflections of exchange and interest rate shocks to exports, imports and national income are tested.