Kral Lear? özelinde Shakespeare tragedyasının sinematografik izdüşümü (Akira Kurosawa-Ran örneklemi)
Cinematographic adaptation of Shakespearean tragedy named ?king Lear? (Akira Kurosawa-Ran sample)
  1. Tez No: 287711
  2. Yazar: MEHMET ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ SİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışma; İngiliz yazar, şair William Shakespeare'in ?Kral Lear? tragedyasının metin çözümlemesinden yola çıkılarak, Akira Kurosawa'nın ?Ran? filmi örneklemi merkezinde ele alınmıştır. Çalışmada; başat olarak uyarlamanın karakterizasyon merkezli çözümlemesi üzerinde durulmuştur. Ayrıca çalışma ?Ran? örnekleminin hangi uyarlama sınıflandırması dahilinde yer aldığı üzerinde sonuç belirtmektedir.Bu çözümleme ile ?teatral olan metin? ve ?sinemaya uyarlanmış biçim? arasındaki benzerliklerin ve ayrımların, ?Ran? filmi özelinde, filme yansıtılan oyun karakterleri kaynak alınarak ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Çalışmada Brian Parker, Ann Thompson ve Jan Kott gibi ünlü Shakespeare ve sinema araştırmacılarının düşünceleri doğrultusunda, filmden fotoğraflara da yer verilerek sonuca ulaşılmıştır. Ayrıca çalışma ile ?Ran? filmi örneklemi dahilinde, Shakespeare metni ve sinema arasında kurulan bağın, Türkçedeki sinema ve tiyatro yayınlarına ek kaynak oluşturulması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is based on the text analysis of British writer and poet William Shakespeare?s tragedy named ?King Lear? and considered this in center of Akira Kurosawa?s film sample named ?Ran?. The study is primarily focused on the analyses of the adaptation in characterisation base. In addition, this study indicates a result in which classification of adaptation the ?Ran? sample within.With this analysis; the similarities and differences between the ?theatrical text? and the ?adapted form to cinema? is aimed to be appeared with the help of the characters of the play which projected on film. In this study, the finalization made by giving way to photographs from the film, in accordance with the thoughts of the famous Shakespeare and cinema researchers such as Brian Parker, Ann Thompson and Jan Kott. Furthermore, with this study its considered that the creation of additional resources in Turkish cinema and theater publications with the help of the link established between Shakespeare?s text and cinema, in the film sample named ?Ran?.