Marka imajının tüketici satın alma kararına etkisi ve alışveriş merkezlerine ilişkin bir araştırma
The effect of brand image on consumer purchasing decision and a study about shopping centers
  1. Tez No: 287712
  2. Yazar: EDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Rekabetin yoğun olarak yaşandığı günümüz şartlarında işletmeler için başarı, tüketici istek ve ihtiyaçlarını karşılama derecelerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar bir işletme kaliteli mamuller ürettiğini, kaliteli hizmetler sunduğunu ve kaliteli markalar yarattığını ileri sürse de; önemli olan tüketicilerin işletmeyi, onun mamullerini ve markalarını böyle değerlendirmeleridir. Bu çerçevede ?marka imajı? kavramı önem kazanmaktadır. Zira marka imajı, bir markanın tüketiciler tarafından nasıl değerlendirildiğini ortaya koymaktadır. Yaratılan markanın tüketici zihnindeki imajı, tüketicinin satın alma kararını etkilemektedir.Bu nedenle tezde öncelikle marka ve marka ile ilgili kavramlar; marka imajı ve marka imajı oluşumunu etkileyen unsurlar; sonrasında tüketici satın alma kararını etkileyen faktörler ve satın alma karar süreci ele alınmaktadır. Uygulama bölümünde ise son yıllarda ülkemizde sayıları gittikçe artan alışveriş merkezleri birer marka olarak değerlendirilerek, alışveriş merkezi marka imajının tüketici satın alma kararına etkisi, İstanbul ilindeki üniversite öğrencileri üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma ile ölçülmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive world, the success of the companies depends on the fulfillment level of needs and wants of their customers. Regardless the claim of a company about producing quality goods, providing quality services and creating quality brands, the importance is whether the customers see the company, its goods and its brands in that manner. In this respect, the concept of brand image gets importance. Hence, the image of a brand shows the regard of customers toward that brand. The generated brand image in the minds of customers affects their purchasing decision.Consequently, in this thesis, the brand and its related concepts, the image of brand and the factors affecting its formation, the factors affecting consumer?s decision in purchasing, and the process of purchasing, is discussed primarily. In the application part of this study are evaluated shopping centers, the numbers of which have been increasing in our country in recent years, as brands, and their impact on the formation of a brand image in the minds of the customers. It is an effort of study to evaluate the perceptions of university students about this matter in the city of Istanbul.