Vergi yargılama hukukunda ilk inceleme
The primary review in the tax judgment law
- Tez No: 287713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KAŞIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İlk inceleme; idari yargı sisteminin temel özelliklerinden biridir. ?Hak arama özgürlüğü? ve ?kamu düzeni? kavramları ile doğrudan ilişkilidir. Bu esastan hareketle; çalışmada, öncelikle ilk incelemenin kavram olarak neyi ifade ettiği, tarihsel süreç içerisindeki gelişimi, diğer yargılama hukuklarındaki benzer kurumlar ve vergi yargılama hukuku ilkeleri ile olan ilişkisinden bahsedilmiştir. Ardından yasal düzenleme temelinde ilk inceleme konularının nelerden ibaret olduğu, bu aşamada eksiklikler tespit edildiğinde ne tür kararlar verilmesi gerektiği yargı içtihatlarından örnekler verilerek açıklanmıştır. Bununla birlikte uygulamada ortaya çıkan sorunlara çözüm olarak; sürecin pratikleştirilmesi, Vergi Yargılama Usulü Kanunu'nun yapılması ve günümüz teknolojik imkânlarından yararlanılmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary review is one of the main characteristics of the administrative judicial system. It is linked directly to the concepts of ?freedom of someone?s asking of his/her own right? and ?public order?. Based on this principle, this study first discusses what primary review refers to as a concept, its development throughout history and its relationship with similar institutions of other judgment laws and principles of tax judgment law. Then, it is explained with examples from case law of what primary review issues consist of under legitimate regulation basis, and what kind of verdicts have to be given when insufficiencies are detected at this stage. Finally, emphasis is given to solutions to the problems arising from implementation; practicalization of the process, legislation of Procedural Code of Tax Judgment, and the benefits of modern technological means.