Halkla ilişkiler'in sosyal medya ortamında incelenmesi
Examination of social media in public relations
- Tez No: 287717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, yeni teknolojik gelişmeler ile birlikte hayatımıza giren sosyal medya'nın halkla ilişkiler uygulamalarını ne yönde etkilediğini vurgulamaktadır. Kurumlar, müşterilere ilişkin veri tabanı oluşturulmasında, müşterilerle çift yönlü iletişim kurulmasında ve satışlara destek oluşturabilecek diğer tüm alanlarda sosyal medya ve araçlarından yararlanmaktadırlar. Bu nedenle, sosyal medya stratejileri çağın ve rekabet ortamının gerektirdiği bir uygulamadır. Özellikle halkla ilişkiler çabaları uygulamaları açısından kurumların, tüketicilerin tercihlerinde rakiplerden öne çıkabilmek için, olumlu izlenim ve algıların yaratılması konusunda sosyal medya ile etkileşime geçmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research highlights how the social media which entered our lives with the new technological evolutions has affected the public relations practices.Corporations make use of social media and its instruments to create customer databases, to establish two-way communication with the customers and to support all other fields of sales.Therefore social media strategies are a required practice of present day and competitive environment. Corporation?s interaction with social media is important to get prominence in customer preference, to create positive impression and perception especially in terms of public relations practices.